Rusza szkolenie przygotowujące do pracy na morskich farmach wiatrowych

Rusza szkolenie przygotowujące do pracy na morskich farmach wiatrowych
fot. OX2

OX2 i Windhunter Academy we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń prowadzą pierwszy w Polsce program szkoleń dla górników. Uczestnicy zdobywają kwalifikacje i międzynarodowe uprawnienia do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza druga edycja projektu.

Celem programu jest przekwalifikowanie górników odchodzących z branży wydobywczej i przygotowanie ich do pracy w charakterze technika i instalatora turbin wiatrowych. W drugiej edycji szkoleń weźmie udział siedmiu górników.

Uczestnicy szkoleni będą w ośrodku szkoleniowym w Koszalinie, a kurs obejmie cykl zajęć z zakresu między innymi pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i pracy na morzu.

REKLAMA

W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej, zdobędą niezbędną wiedzę i kwalifikacje oraz uzyskają honorowane na całym świecie uprawnienia – certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne – wyjaśnia Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy.

Nowa praca po pierwszych kursach

Górnicy, którzy ukończyli pierwszą edycję szkolenia, uzyskali certyfikaty uprawniające do instalacji i serwisowania turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trzy osoby już znalazły zatrudnienie i rozpoczęły pracę w sektorze energetyki wiatrowej w Finlandii i Polsce.

– Transformacja energetyczna to nie tylko zmiana technologiczna, ale także szansa w ujęciu społecznym. Wraz z dynamicznym rozwojem branży energetyki wiatrowej w sektorze OZE wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników – techników oraz instalatorów turbin wiatrowych – mówi Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych w OX2.

REKLAMA

Rozwój energetyki wiatrowej to nie tylko zwiększenie udziału czystej, zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. To także nowy rynek pracy oraz szansa na zatrudnienie dla pracowników odchodzących z sektora energetyki konwencjonalnej – dodaje Guzowski.

Nagroda za pomysł

Pionierski projekt szkoleń dla górników wzbudził spore zainteresowanie. Za jego realizację OX2 i Windhunter Academy otrzymały nagrodę dla Firmy Roku 2022 podczas Konferencji PSEW 2022.

Program szkoleń opracowany przez firmę Windhunter Academy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Uzyskiwane międzynarodowe certyfikaty kwalifikacji zawodowych uprawniają do pracy zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.