RWE planuje kolejne inwestycje na polskim Bałtyku

RWE planuje kolejne inwestycje na polskim Bałtyku
RWE

RWE przygotowuje się do budowy swojej pierwszej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, która powinna rozpocząć produkcję energii za kilka lat. Tymczasem niemiecki koncern ogłosił właśnie, że ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne, które umożliwi mu postawienie kolejnych elektrowni wiatrowych na polskim Bałtyku.

Grupa RWE złożyła wniosek o wydanie pozwolenia lokalizacyjnego dla morskiego obszaru 53.E1 położonego około 75 kilometrów od linii brzegowej, na wysokości Ustki, na którym możliwe byłoby postawienie elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1,5 GW.

Uzyskane pozwolenia lokalizacyjne umożliwiłyby RWE udział w aukcji o kontrakty różnicowe na energię z morskich farm wiatrowych zaplanowanej w 2025 roku.

REKLAMA

– Bazując na naszym doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej oraz ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i firmami z polskiego łańcucha dostaw, znajdujemy się w doskonałej pozycji do realizacji wielkoskalowych morskich farm wiatrowych. Nasz wniosek uwzględnia między innymi efektywne współużytkowanie terenu. Jesteśmy również gotowi do ubiegania się o kolejne pozwolenia lokalizacyjne w polskiej części Morza Bałtyckiego – komentuje Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Niemiecka grupa jest już w trakcie realizacji swojego pierwszego projektu wiatrowego na polskim Bałtyku. Dzięki uzyskaniu indywidualnej decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki RWE zabezpieczyło kontrakty różnicowe na sprzedaż energii w okresie 20 lat z farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW.

Turbiny dla farmy wiatrowej Baltic II ma dostarczyć Siemens Gamesa Renewable Energy. Założono dostawy 25 morskich turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej aż 222 metry (model SG 14-236 DD). Współpraca z SGRE przy tym projekcie ma także objąć późniejszy serwis elektrowni wiatrowych.

REKLAMA

Niemiecki inwestor zakłada, że w zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej prace budowlane mogłyby rozpocząć się już w 2024 roku. Po zakończeniu rozruchu projekt Baltic II ma wytwarzać zieloną energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu na energię około 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

Wicelider sektora offshore

RWE jest numerem 2. na świecie pod względem inwestycji zrealizowanych w morskiej energetyce wiatrowej. Niemiecka grupa posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach – w tym Arkonę, jedną z największych morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego o mocy 385 MW.

Firma posiada obecnie łącznie około 3 GW mocy zainstalowanej w będących w eksploatacji morskich projektach wiatrowych. Obecnie buduje farmy wiatrowe: Sofia o mocy 1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Kaskasi o mocy 342 MW u wybrzeży Niemiec, a także rozwija łącznie ponad 10 GW mocy wytwórczych w OZE na całym świecie.

Ogłoszone ostatnio plany niemieckiego koncernu obejmują także budowę morskich farm wiatrowych w innych częściach Morza Bałtyckiego. Więcej na ten temat w artykule: RWE chce postawić kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.