Pomerania Wind, kompleks farm wiatrowych na Pomorzu, już działa

Pomerania Wind, kompleks farm wiatrowych na Pomorzu, już działa
fot. European Energy

Duńska spółka European Energy oficjalnie otworzyła farmy wiatrowe składające się na kompleks Pomerania Wind, obejmujące pięć gmin. Łączna moc instalacji wynosi 44,7 MW.

Kompleks Pomerania Wind na Pomorzu obejmuje pięć farm wiatrowych o nazwach: Grzmiąca (6 MW), Kołobrzeg (19,25 MW), Białogard (7,88 MW), Siemyśl (6,3 MW), Drawsko II (5,25 MW). Składa się na niego łącznie 18 turbin wiatrowych.

Mamy kompleks farm wiatrowych na Pomorzu obejmujący pięć gmin, który będzie wytwarzać czystą energię dla 70 tys. gospodarstw domowych w regionie, przyczyniając się do jego rozwoju poprzez podatki płacone na rzecz budżetu państwa oraz budżetów lokalnych przez kolejne 30 lat eksploatacji – stwierdził Johannes Thon, Head of Project w Europie Środkowej i Wschodniej dla European Energy.

REKLAMA

Wykonawcy projektu

Budowa kompleksu Pomerania Wind zaczęła się w 2019 roku. Głównym wykonawcą była firma Onde SA, a rolę inżyniera kontraktu i projektanta pełniła spółka Alplan sp. z o.o.

European Energy to inwestor, z którym od lat z dumą i powodzeniem współpracujemy w Polsce, a ostatnio rozpoczęliśmy naszą pierwszą wspólną inwestycję zagraniczną. W efekcie w ramach naszych wszystkich projektów na rzecz European Energy zostanie zbudowane aż 40 turbin o łącznej mocy ponad 140 MW i wierzę, że to dopiero preludium – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes Onde.

Zainstalowane turbiny wiatrowe zostały wyprodukowane przez Siemens Gamesa i General Electric. Maksymalna ich wysokość wynosi od 150 do 182 m, a średnica rotora mieści się w zakresie od 114 do 120 m w zależności od modelu turbiny. Każda jest wyposażona w technologie pozwalające na minimalizację ich wpływu na środowisko lokalne.

Jak podaje European Energy, wartość inwestycji wyniosła 73,15 mln euro. Finansowanie zapewniły Norddeutsche Landesbank Girozentrale i EKF.

European Energy ma ofertę dla polskiego rządu

Przedstawiciele European Energy deklarują chęć realizacji dalszych projektów OZE, nie tylko wiatrowych, w Polsce. Jednocześnie podkreślają potrzebę stabilnego otoczenia prawnego, które da inwestorom poczucie bezpieczeństwa.

REKLAMA

Chcielibyśmy, aby naszym priorytetem było budowanie mocy w zakresie energii odnawialnej, a jednocześnie jesteśmy otwarci na dyskusję o nadzwyczajnym opodatkowaniu zysków. Jednakże oczekiwalibyśmy od polskich prawodawców odpowiednich ram prawnych oraz rzetelnych przepisów prawa, dających inwestorom właściwe sygnały w zakresie długoterminowej i poważnej współpracy – mówi Olga Sypula, Country Manager European Energy w Polsce.

Dla nas to coś więcej niż tylko biznes i na pewno nie dotyczy samej elektryczności, ale oznacza również bezpieczeństwo, niezależność energetyczną i czyste, zrównoważone środowisko. European Energy bardzo chętnie udzieli wsparcia w zakresie tworzenia ram prawnych – proponuje Sypula.

W planach 4 GW mocy w Polsce

European Energy zainstalował w Polsce w elektrowniach wiatrowych łączną moc operacyjną 59,7 MW. Około 4 GW są w opracowaniu.

Na całym świecie spółka w pierwszej połowie 2022 roku miała ponad 500 MW własnych aktywów operacyjnych, ponad 1 GW w budowie i ponad 24 GW w opracowaniu.

Polska jest bardzo interesującym krajem dla European Energy. Ma potencjał, aby stać się znaczącym hubem dla energii odnawialnej w Europie. Chcemy być częścią tej drogi w Polsce – deklaruje Jens-Peter Zink, wiceprezes European Energy.

Mamy również nadzieję, że wniesiemy swój wkład w rozwój nowej technologii Power-to-X w Polsce, wytwarzającej e-paliwa z wykorzystaniem elektryczności. W tym obszarze European Energy jest jedną z wiodących spółek na świecie wytwarzających ekologiczny wodór i e-metanol – dodaje Zink.

W zeszłym roku spółka podpisała umowę z A.P Moller Maersk, globalną firmą transportową, na dostawę od 2023 roku 10 tys. ton neutralnego węglowo e-metanolu. Będzie on produkowany w największym na świecie zakładzie wytwarzania e-metanolu w Danii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.