ZE PAK zbuduje farmę wiatrową za 17 mln euro

ZE PAK zbuduje farmę wiatrową za 17 mln euro
fot. Robert Gramner/Unsplash

PAK-Polska Czysta Energia, spółka zależna ZE PAK, kupiła 100 proc. udziałów spółki rozwijającej projekt wiatrowy o mocy 7,8 MW.

Zarząd spółki ZE PAK poinformował, że 2 grudnia 2022 roku PAK-Polska Czysta Energia (PAK PCE) nabyła 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Elektrownie Wiatrowe Dobra.

W efekcie transakcji spółka PAK-PCE będzie realizowała farmę wiatrową na terenie gminy Dobra w województwie wielkopolskim. Instalacja składać się będzie z dwóch turbin wiatrowych o łącznej mocy 7,8 MW. Według szacunków warunki wietrzne w tym regionie pozwalają na roczne wyprodukowanie przez farmę energii elektrycznej w ilości około 24 GWh.

REKLAMA

Projekt w Dobrej ma komplet pozwoleń administracyjnoprawnych, co umożliwia rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych.

Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem i realizacją instalacji wiatrowej wyniosą prawie 17 mln euro (około 80 mln zł).

Wielkoskalowa inwestycja PAK PCE

Farma wiatrowa w Dobrej będzie kolejnym projektem realizowanym przez spółkę zależną ZE PAK w wyniku akwizycji. W czerwcu br. spółka informowała o przejęciu 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym firmy Great Wind, która była właścicielem projektu dużej farmy wiatrowej w Człuchowie na Pomorzu.

Instalacja wiatrowa w Człuchowie ma się składać z 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Wolumen energii elektrycznej uzyskiwanej z farmy szacowany jest na 230 GWh w skali roku.

REKLAMA

Na zakup i postawienie farmy wiatrowej w Człuchowie w województwie pomorskim spółka PAK PCE przeznaczyła około 725 mln zł. Przewidywany termin uruchomienia instalacji to najpóźniej trzeci kwartał 2024 roku.

Energetyka wiatrowa w orbicie zainteresowania ZE PAK

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza Grupa ZE PAK zaczęła działać w obszarze energetyki wiatrowej w ubiegłym roku. Kupiła wówczas dwa projekty farm wiatrowych w Wielkopolsce: Kazimierz Biskupi oraz Miłosław.

Pierwsza instalacja ma wytwarzać około 60 GWh energii elektrycznej rocznie, druga – około 38 GWh. Obie mają być uruchomione w trzecim kwartale 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.