SSE Renewables chce zainstalować prawie 1 GW mocy na polskim Bałtyku

SSE Renewables chce zainstalować prawie 1 GW mocy na polskim Bałtyku
fot. SSE Renewables

Brytyjska firma SSE Renewables i hiszpańska Acciona Energía złożyły ofertę budowy farmy wiatrowej na najgłębiej położonym obszarze polskiej części Morza Bałtyckiego. Docelowa moc instalacji miałaby osiągnąć 954 MW.

Lokalizacja, którą zainteresowany jest SSE Renewables, oznaczona została jako 60.E.4. To najgłębsze wody Bałtyku spośród 11 obszarów wyznaczonych przez polski rząd do realizacji morskich farm wiatrowych. Brytyjska spółka złożyła wniosek w postępowaniu rozstrzygającym o przyznanie decyzji lokalizacyjnej pod budowę farmy wiatrowej o mocy 954 MW na tym terenie.

Obszar 60.E.4 znajduje się na bałtyckiej Ławicy Środkowej, 85 km od polskiego wybrzeża. Głębokość morza w tym miejscu wynosi 58 metrów.

REKLAMA

Obszar 60.E.4

Lokalizacja obszaru 60.E.4. Źródło: SSE Renewables

Miliardy dla gospodarki

SSE Renewables obiega się w Polsce o decyzję lokalizacyjną tylko w obszarze 60.E.4. Brytyjska spółka ma duże doświadczenie w prowadzeniu projektów morskich w trudnych warunkach. W przypadku otrzymania decyzji lokalizacyjnej wybuduje we współpracy z Acciona Energía morską farmę wiatrową, której moc ma wystarczyć do zasilenia nawet 1,5 mln gospodarstw domowych.

Skupiliśmy się na złożeniu wniosku tylko o pozwolenie dla lokalizacji 60.E.4, ponieważ wierzymy, że mamy wyjątkowe możliwości do wykorzystania jej pełnego potencjału. Z uwagi na wysoką złożoność tej inwestycji, głębokość oraz odległość od brzegu chcemy skorzystać z naszych doświadczeń w budowie farm wiatrowych na szkockim wybrzeżu – mówi Simon Redfern, dyrektor ds. rozwoju w SEE Renewables.

Inwestycja miałaby wnieść ponad 12 mld zł do krajowej gospodarki i zapewnić nawet 9 tys. miejsc pracy w trakcie jej realizacji.

Fundusz dla polskich przedsiębiorców

REKLAMA

Brytyjska spółka przewiduje również utworzenie funduszu przeznaczonego dla lokalnych przedsiębiorców – o wartości 170 mln zł. Środki te miałyby trafić do krajowych dostawców.

SSE Renewables i Acciona Energía są zdecydowane rozwijać krajowy łańcuch dostaw poprzez utworzenie celowego funduszu, a jeśli odniesiemy sukces, to możemy zapewnić ponad 50-proc. udział polskich przedsiębiorstw w fazie realizacji projektu – zapewnia Simon Redfern.

Naszym celem jest maksymalizacja rozwoju krajowego łańcucha dostaw – dodaje Andrzej Konarowski, dyrektor generalny Acciona Energía w Polsce – W Polsce działamy od ponad 15 lat, nasze lądowe farmy wiatrowe dostarczają prąd tysiącom gospodarstw domowych. Teraz chcemy pójść o krok dalej i przyczynić się do rozwoju branży morskiej energii wiatrowej oraz zbadać możliwości jej integracji z innymi technologiami odnawialnymi, takimi jak ekologiczny wodór i rozwiązania w zakresie magazynowania energii.

Porozumienie sektorowe

SSE Renewables i Acciona Energía podpisały porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, są też członkami Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Firmy nawiązały współpracę w zakresie przygotowania i realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej z polskimi przedsiębiorstwami i uczelniami, m.in. Mostostalem Warszawa, Akademią Morską w Szczecinie oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Akademii Morskiej w Gdyni.

Oferta SSE Renewables złożona została w ramach konkurencyjnego procesu, który polski rząd ogłosił w celu udzielenia zezwoleń na eksploatację dna morskiego. Ostateczne decyzje mają zapaść na początku 2023 roku. To zapewniłoby kwalifikacje do udziału w aukcjach planowanych w roku 2025 i – jak informuje spółka – umożliwiłoby rozpoczęcie produkcji energii w 2029 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.