GE wierzy w polski rynek energetyki wiatrowej

GE wierzy w polski rynek energetyki wiatrowej
General Electric press

{więcej}Na IX. Konferencji i Targach Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, jednej z najważniejszych imprez polskiego sektora wiatrowego, GE zaprezentuje nowoczesne technologie, produkty i usługi. Umożliwią one zwiększenie poziomu produkcji energii elektrycznej, podniesienie jakości usług oraz zwiększenie zysków operatorów farm wiatrowych. Targi odbywają się w Serocku 27 i 28 maja br.

„Coraz dynamiczniej rozwijamy się w Europie, dlatego też będziemy dalej inwestować w takie technologie jak wieża dla turbiny 2.75-120, oferowana w wersjach o różnych wysokościach, oraz systemy magazynowania energii. Dzięki temu będziemy mogli zaproponować deweloperom i operatorom farm wiatrowych rozwiązania skrojone na miarę ich potrzeb” – powiedział Cliff Harris, dyrektor generalny europejskiego działu GE Renewable Energy. “Polska jest siódmym co do wielkości rynkiem technologii wiatrowych w Europie i perspektywy rozwoju sektora są tu wciąż bardzo obiecujące. Nasze technologie pozwalają maksymalnie wykorzystać lokalne warunki wiatrowe i zintegrować z siecią energię elektryczną produkowaną przez turbiny wiatrowe”.

GE zainwestowało dotychczas 2 miliardy dolarów w badania i rozwój technologii odnawialnych. Firma wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania z zakresu energetyki wiatrowej, dzięki czemu wiatr odgrywa coraz większą rolę w produkcji energii elektrycznej. Polska jest dla GE ważnym ośrodkiem badań i rozwoju. Tutaj też działa Engineering Design Centre, efekt współpracy GE i Instytutu Lotnictwa. EDC zatrudnia ponad 1600 inżynierów dostarczających nowoczesne rozwiązania dla energetycznego portfolio GE.

REKLAMA

Podczas targów GE zaprezentuje szereg nowych rozwiązań technologicznych. Wśród nich znajdą się:

REKLAMA

– Turbina wiatrowa GE 2.75-120 należąca do portfolio inteligentnych technologii wiatrowych. Produkuje o 5% energii elektrycznej więcej niż model 2.5-120 i może zostać zainstalowana na wieżach sięgających od 85 do 139 metrów. Dostępne są dla niej także systemy magazynowania energii. Turbinę 2.75-120 można wyposażyć w technologię umożliwiającą krótkoterminowe lub długoterminowe magazynowanie energii. Zintegrowanie akumulatorów z odpowiednim oprogramowaniem sprawia, że energia wiatrowa staje się bardziej przewidywalnym i elastycznym źródłem energii, pozwalającym szybko reagować na zwiększenie zapotrzebowania. Magazynowanie krótkoterminowe odbywa się na poziomie pojedynczej turbiny, zaś system magazynowania długoterminowego scentralizowany jest dla całej farmy wiatrowej. Turbina analizuje dziesiątki tysięcy danych na sekundę wykorzystując możliwości Internetu Przemysłowego. Umożliwia to zwiększenie poziomu produkcji energii elektrycznej, podniesienie jakości usług, a także zwiększenie zysków operatorów farm wiatrowych.

– Wind PowerUp, platforma informatyczna należąca do pakietu rozwiązań GE Predictivity™. Narzędzie dostosowane jest do indywidualnych potrzeb klienta i umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy warunków środowiskowych, w jakich pracują turbiny. Dzięki temu operatorzy farm wiatrowych zyskują szansę zwiększenia produkcji nawet o 5% w skali roku. Oznacza to, że zysk wypracowywany przez pojedynczą turbinę wzrasta nawet o 20%.

– Nowa wieża o lekkiej konstrukcji, zaprojektowana dla turbin wiatrowych o dużej mocy, osiąga maksymalną wysokość 139 metrów. Pozwala to na tańszą realizację projektów wiatrowych w lokalizacjach o słabszych warunkach wiatrowych. Jej transport odbywa się przy wykorzystaniu standardowych rozwiązań logistycznych, poszczególne elementy wieży złożone zostają w miejscu ostatecznego przeznaczenia. Wieża składa się z pięciu filarów, dzięki czemu charakteryzuje się większą podstawą od tradycyjnej wieży rurowej. Dodatkowa przestrzeń u podstawy wieży pozwala na umieszczenie w jej wnętrzu poszczególnych elementów elektrowni, co ułatwia konserwację, upraszcza organizację przestrzenną instalacji oraz stwarza dodatkowe możliwości rozmieszczenia urządzeń peryferyjnych. Wieża lekkiej konstrukcji jest owocem inwestycji GE w technologie wiatrowe.

„Dzięki wieży lekkiej konstrukcji farmy wiatrowe będą mogły powstawać w nowych lokalizacjach, przyczyniając się do dalszego rozwoju energetyki wiatrowej” – mówi Cliff Harris, szef europejskiego działu GE Renewable Energy. „Jest to kolejny krok w kierunku budowy coraz wyższych wież, które wysokością będą przekraczały 150 metrów. W nadchodzących latach GE planuje dalsze inwestycje w innowacje i nowoczesne technologie sprzyjające rozwojowi sektora wiatrowego”.

General Electric