Wymuszone ograniczenie produkcji energii z farm wiatrowych w czasie świąt

Wymuszone ograniczenie produkcji energii z farm wiatrowych w czasie świąt
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

Operator Systemu Przesyłowego w okresie świątecznym polecił ograniczenie generacji farm wiatrowych. Było to niezbędne dla zbilansowania systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy. 

Ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną Krajowa Dyspozycja Mocy poleciła redukcję generacji wiatrowej na terenie całego kraju w wysokości od 400 MW do 800 MW w różnych godzinach doby 26 i 27 grudnia br.

Jak podaje PSE, w okresie Bożego Narodzenia często dochodzi do splotu dwóch czynników: niskiego zapotrzebowania na moc i energię elektryczną oraz wysokiej generacji z farm wiatrowych. Taka sytuacja wystąpiła również w tym roku. Dla zachowania zdolności regulacyjnych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) polecono zmniejszenie generacji w jednostkach konwencjonalnych i wykorzystano w pełni zasoby elektrowni szczytowo-pompowych, skorzystano też z międzyoperatorskiego eksportu nadwyżek energii elektrycznej.

REKLAMA

Jednak pomimo tych działań nadal występował nadmiar produkcji energii elektrycznej, dlatego wydane zostało polecenie redukcji generacji farm wiatrowych.

REKLAMA

Moc farm wiatrowych w Polsce

Według stanu na 1 grudnia 2022 roku łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce to około 9  GW. Generacja elektrowni wiatrowych w dni świąteczne (25 i 26 grudnia) wynosiła, w zależności od godziny, od 0,3 do 5,9 GW, natomiast zapotrzebowanie na moc w tych dniach wynosiło minimum 11,8 GW, maksimum 16,7 GW.

Dotychczasowy rekord generacji farm wiatrowych został odnotowany 5 kwietnia 2022 roku, kiedy farmy wiatrowe pracowały z mocą 7,2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.