Największa turbina wiatrowa na świecie już pracuje. Będzie produkowana w Polsce

Największa turbina wiatrowa na świecie już pracuje. Będzie produkowana w Polsce
Vestas

W Danii produkcję energii rozpoczęła ogromna elektrownia wiatrowa, który pod względem zainstalowanej mocy stała się największą tego typu instalacją na świecie. Produkcja jej kluczowych komponentów ruszy za kilka lat w naszym kraju.

W duńskim narodowym centrum testowym energetyki wiatrowej Osterild w Jutlandii Zachodniej zainstalowany został prototyp elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW.

Turbina o jednostkowej mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 236 metrów stała się największym tego typu obiektem na świecie. Turbina już produkuje energię i w najbliższych miesiącach przejdzie serię testów, aby możliwe było uzyskanie certyfikatów i rozpoczęcie seryjnej produkcji.

REKLAMA

Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW

Wszystkie komponenty elektrowni wiatrowej, która stanęła w Osterild, zostały wyprodukowane w fabrykach Vestasa w Danii – w tym ogromne łopaty o długości po 115,5 metra, które wyjechały z fabryki w Nakskov.

Vestas zapewnia, że turbina V236-15.0 MW powinna wytwarzać w skali roku przeciętnie około 80 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu średnio przez około 20 tys. gospodarstw domowych w Europie. Jej praca powinna ponadto przyczyniać się do redukcji emisji CO2 co roku o około 38 tys. ton.  

Tak wyglądał transport wielkich łopat wiatrowych, które zostały zainstalowane w prototypie V236-15.0 MW w Osterild

W porównaniu do dotychczas największej morskiej turbiny duńskiego producenta – modelu V174-9.5 MW – nowa turbina ma wytwarzać rocznie o 65 proc. więcej energii, a jej zastosowanie sprawi, że do uzyskania mocy farmy wiatrowej 900 MW potrzebne będzie zainstalowanie o 34 turbiny mniej, niż gdyby wykorzystany został model V174-9.5 MW.

Mimo że V236-15.0 MW nie uzyskała jeszcze certyfikacji umożliwiającej rozpoczęcie sprzedaży, Vestas już teraz ma wstępne porozumienia z inwestorami na dostawy o łącznej mocy aż 8 GW.

Produkcja w Polsce

W przyszłości komponenty wielkich elektrowni wiatrowych Vestas V236-15.0 MW będą produkowane również poza Danią – w tym także w Polsce, skąd powinny trafić na farmy wiatrowe realizowane w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W październiku 2022 roku Duńczycy ogłosili, że w nowej fabryce, która powstanie w Szczecinie, montowane będą gondole i piasty wielkich turbin. Zakład ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i zatrudniać 600–700 osób.

Elektrownie wiatrowe Vestas V236-15.0 MW, do których komponenty produkowane będą w Szczecinie, mają zostać wykorzystane do budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W swojej inwestycji chcą je zastosować m.in. Orlen i kanadyjski Notrhland Power, wspólnie realizujące projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica o mocy do 1,2 GW. Inwestycja ma powstać za trzy lata w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. 

Wyścig trwa

REKLAMA

Do tej pory największą działającą turbinę wiatrową na świecie (biorąc pod uwagę już wdrożone turbiny) zainstalował – również w Osterild w Danii – największy globalny producent morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). Prototyp tej elektrowni wiatrowej rozpoczął pracę pod koniec 2021 roku. W centrum w Osterild została uruchomiona wówczas turbina SGRE o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 222 metry.

Elektrownia wiatrowa SGRE ma moc równą mocy innej wielkiej turbiny wiatrowej, którą w porcie w Rotterdamie zainstalował amerykański producent General Electric (GE). Moc elektrowni zainstalowanej trzy lata temu w Holandii wynosiła początkowo 12 MW, jednak później została zwiększona do 13 MW, a ostatnio do 14 MW. Średnica łopat wirnika tej turbiny jest jednak nieco mniejsza niż w przypadku turbiny SGRE – wynosi 220 metrów.

O ile w ostatnich latach turbiny wiatrowe dla inwestorów z sektora offshore dostarczali wyłącznie producenci z Europy i USA, o tyle ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać. Do gry o rynek morskiej energetyki wiatrowej włączyli się Chińczycy.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Jeden z producentów turbin z Państwa Środka ogłosił niedawno zbudowanie gondoli dla morskiej turbiny wiatrowej, która ma osiągnąć moc 16 MW. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy zbudowali największą turbinę wiatrową na świecie.

Natomiast w ostatnich dniach z Chin napłynęły informacje o budowie jeszcze większej gondoli, która ma być częścią morskiej turbiny wiatrowej o mocy 18 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 260 metrów. Za tym projektem stoi firma CSSC Haizhuang, która podaje, że jeden obrót łopat rekordowej turbiny przełoży się na produkcję około 44,8 kWh energii. W skali roku wielka elektrownia wiatrowa ma produkować, według szacunków CSSC Haizhuang, przeciętnie około 74 GWh energii. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.