Największy projekt wiatrowy na świecie dostanie dodatkowe 1,3 GW

Największy projekt wiatrowy na świecie dostanie dodatkowe 1,3 GW
fot. Equinor

Equinor i SSE Renewables prowadzą wstępne prace nad czwartym etapem farmy wiatrowej Dogger Bank. Na razie analizują możliwości rozwoju kolejnej części największej na świecie morskiej farmy wiatrowej.

Morska farma wiatrowa Dogger Bank rozwijana jest obecnie w trzech fazach: Dogger Bank A, B i C, w brytyjskiej części Morza Północnego, 130–190 km od wybrzeża Yorkshire. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem spółek SSE Renewables (40 proc. udziałów), Equinor (40 roc.) i Vargroon (20 proc.). Proponowany czwarty etap inwestycji mają realizować wspólnie koncerny Equinor i SSE Renewables (po 50 proc. udziałów w Dogger Bank D).

Realizacja kolejnej morskiej farmy w ramach inwestycji Dogger Bank wymagałaby nowego zezwolenia na budowę. W planach jest dodanie 1,32 GW mocy do 3,6 GW instalowanych w fazach A, B i C.

REKLAMA

Efektywniejsze wykorzystanie terenu

Dogger Bank to morska elektrownia wiatrowa o stałym dnie. Faza D byłaby zlokalizowana we wschodniej strefie obszaru dzierżawy dla Dogger Bank C, co zwiększy wykorzystanie tego obszaru ponad dwukrotnie.

Optymalizacja obszaru dzierżawy Dogger Bank C z dodatkową fazą, Dogger Bank D, jest zgodna ze strategią firmy Equinor, polegającą na dalszym rozwoju projektów morskich elektrowni wiatrowych w takich klastrach jak Morze Północne – powiedział Halfdan Brustad, wiceprezes Dogger Bank w Equinorze.

SSE Renewables i Equinor planują opublikować pod koniec marca wstępny raport określający zakres prac, które trzeba wykonać, żeby zbadać techniczną możliwość zastosowania najnowszej dostępnej technologii w celu zwiększenia mocy energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, w tym wytwarzania ekologicznego wodoru. 

Możliwa produkcja zielonego wodoru

REKLAMA

Deweloperzy projektu rozważają dwie opcje wykorzystania energii generowanej przez morską farmę wiatrową: podłączenie do sieci i/lub produkcję zielonego wodoru.

W pierwszym przypadku energia z Dogger Bank D byłaby przekazywana do sieci energetycznej w Lincolnshire, gdzie National Grid instaluje nową infrastrukturę sieciową. W drugim scenariuszu energia elektryczna generowana przez morskie elektrownie wiatrowe byłaby wykorzystana do produkcji ekologicznego wodoru w elektrolizerze zlokalizowanym w regionie Humber.  

Zarówno opcje odbioru z sieci, jak i produkcji zielonego wodoru z Dogger Bank D przyczyniłyby się do realizacji brytyjskich ambicji zerowej emisji netto i podkreślają zdolność Equinoru do dostarczania szerokiej oferty energetycznej dla Wielkiej Brytanii – zaznaczył Halfdan Brustad.

Pierwsze trzy fazy farmy wiatrowej Dogger Bank (A, B, C) mają osiągnąć łączną moc zainstalowaną 3,6 GW i generować ilość energii odnawialnej wystarczającą do zasilenia 6 mln brytyjskich domów. 

Instalowanie elementów farmy wiatrowej bezpośrednio na morzu rozpoczęło się w ubiegłym roku. Według założeń pierwsza faza, Dogger Bank A, zostanie uruchomiona w 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.