Kolejny rekord energetyki wiatrowej w Niemczech
Przed 2015 r. energetyka wiatrowa w Niemczech nie przekroczyła produkcji w skali miesiąca na poziomie 10 TWh. Zmieniło się to już w styczniu, a w ubiegłym miesiącu farmy wiatrowe pracujące u naszych zachodnich sąsiadów osiągnęły rekordową produkcję energii, stając się najważniejszym źródłem w niemieckim miksie energetycznym.
Jak wynika z danych przedstawionych przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE, w listopadzie niemieckie farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 11,42 TWh energii elektrycznej, pokrywając 25% niemieckiego zapotrzebowania na energię w ubiegłym miesiącu.
Tym samym energetyka wiatrowa odnotowała w listopadzie największy udział w niemieckim miksie energetycznym. Nasi zachodni sąsiedzi wyprodukowali w elektrowniach na węgiel brunatny w ubiegłym miesiącu 11,1 TWh energii elektrycznej, w elektrowniach na węgiel kamienny – 8,6 TWh, w elektrowniach jądrowych – 7,4 TWh, a w elektrowniach na gaz – 3,6 TWh. Udział fotowoltaiki z produkcją na poziomie 1,2 TWh – w przeciwieństwie do miesięcy letnich był w listopadzie relatywnie niski.
Produkcja energii w Niemczech z podziałem na energetykę wiatrową, słoneczną i źródła konwencjonalne w miesiącach styczeń-listopad 2015. Fot. Fraunhofer ISE.
Niemcy to obecnie największy rynek energetyki wiatrowej w Europie. Na koniec ubiegłego roku u naszych zachodnich sąsiadów działały farmy wiatrowe o łącznej mocy 39,16 GW, z czego ponad 1 GW stanowiły farmy wiatrowe na morzu. W tym ryku o wzroście niemieckiego potencjału wiatrowego powinna decydować głównie energetyka wiatrowa na morzu, a Niemcy powinny zostać największym rynkiem na świecie pod względem zainstalowanego w 2015 r. potencjału offshore.
German Energy Transition zwraca uwagę, że w ubiegłym miesiącu na niemieckim hurtowym rynku energii odnotowano czterokrotnie ujemne ceny energii, a tylko sporadycznie ceny energii osiągały poziom minimum 0,04 euro/kWh, który jest uważany jako poziom gwarantujący rentowność generacji.
Na wykresach przedstawiających generację z poszczególnych źródeł oraz ceny energii na niemieckim rynku hurtowym za ubiegły miesiąc wyraźnie widać zależność miedzy wzrostem generacji z wiatru oraz spadkiem cen energii w hurcie.
gramwzielone.pl