Znaczący spadek kosztów energii wiatrowej w Niemczech
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez niemieckie stowarzyszenie energetyki wiatrowej BWE i firmę VDMA Power Systems, tylko w ciągu ostatnich czterech lat koszt energii pozyskiwanej z lądowych farm wiatrowych w Niemczech spadł średnio o 12 proc.
BWE i VDMA szacują, że w ostatnich 4 latach koszt produkcji energii na lądowych farmach wiatrowych w Niemczech zmalał do 0,053 euro/kWh – 0,096 euro/kWh – w zależności od warunków wietrzności w danej lokalizacji.
W analizie wskazuje się ponadto, że koszt inwestycji CAPEX w lądowe farmy wiatrowe w tym samym czasie zmalał o 7 proc. i wynosi około 980-1380 euro/kW, wliczając koszty transportu i instalacji.
Spadek kosztów produkcji energii wiatrowej BWE i VDMA przypisują wydajniejszej technologii i stabilnym warunkom do inwestowania.
– Stabilne regulacje w ramach ustawy EEG (niemiecka ustawa o OZE) wspierają techniczną optymalizację elektrowni wiatrowych i w ten sposób przyczyniają się do redukcji kosztów energii elektrycznej z lądowych farm wiatrowych. Nowe turbiny charakteryzują się wyższymi wieżami i dłuższymi łopatami, to oznacza większe uzyski energii oraz wzrost przychodów – komentuje Matthias Zelinger z VDMA Power Systems.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na spadek kosztów produkcji energii wiatrowej i na który zwraca uwagę VDMA, jest niski koszt finansowania.
Szczególnie korzystny dla niemieckiego sektora wiatrowego był rok 2014, w którym za naszą zachodnią granicą zamontowano elektrownie wiatrowe o łącznej mocy aż 5,279 GW, co stanowiło 44 proc. potencjału wiatrowego zainstalowanego w tym roku w całej Europie i był to drugi wynik na świecie po Chińczykach, którzy w 2014 r. zainstalowali farmy wiatrowe o mocy aż 23,35 GW.
Na koniec 2014 r. niemiecki potencjał wiatrowy wyniósł 39,16 GW. Więcej farm wiatrowych mieli tylko Chińczycy (114,76 GW) oraz Amerykanie (65,87 GW). Niemcy to największy rynek energii wiatrowej w Europie. Drudzy pod tym względem są Hiszpanie z zainstalowanym potencjałem na poziomie 22,9 GW, a na trzecim miejscu są Brytyjczycy (12,44 GW na koniec 2015 r.).
gramwzielone.pl