Sejmowe komisje nie chcą poprawek do ustawy wiatrakowej

Sejmowe komisje nie chcą poprawek do ustawy wiatrakowej
Sejm RP

Posłowie z senackich komisji, które zajęły się wczoraj poprawkami Senatu do ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, rekomendowali ich odrzucenie. Finalny kształt ustawy, w tym przepisu o minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od domów, powinien rozstrzygnąć się pod koniec tego tygodnia. Wtedy spodziewane jest głosowanie na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Senat jednogłośnie opowiedział się za przywróceniem minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od domów na poziomie 500 metrów. Wcześniej Sejm przyjął odległość 700 metrów, po poprawce zgłoszonej przez Marka Suskiego. Za zmniejszeniem dystansu głosowali nawet senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to wczoraj sejmowe komisje, w których większość ma PiS, opowiedziały się za utrzymaniem większej odległości 700 metrów.

Na co nie zgadzają się komisje?

Poprawkami zgłoszonymi przez Senat zajęła się wczoraj sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Członkowie tych komisji odrzucili wszystkie poprawki do ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, które dwa tygodnie temu przyjął Senat.

REKLAMA

Jedna z nich zakładała nie tylko zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od domów do 500 metrów, ale również wprowadzenie możliwości postawienia ich bliżej. Warunkiem miała być zgoda rady gminy i zachowanie przepisów środowiskowych dotyczących m.in. hałasu generowanego przez turbiny.

REKLAMA

Dalszy los projektu

Teraz nad senackimi poprawkami będą głosowali posłowie podczas plenarnego posiedzenia Sejmu. Sejm może odrzucić propozycje bezwzględną większością głosów. Liczba głosów „za” musi więc być większa niż suma głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wcześniej za przyjęciem ustawy zawierającej zapis o 700 metrach głosowało 214 posłów, od głosu wstrzymało się 209 (ta grupa posłów może poprzeć ewentualną poprawkę zakładającą przywrócenie granicy 500 metrów). Przeciwko ustawie zagłosowało 27 posłów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.