REKLAMA
 
REKLAMA

Turbiny wiatrowe na morzu nie szkodzą ptakom

Turbiny wiatrowe na morzu nie szkodzą ptakom
fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall przeprowadził badania nad zachowaniem ptaków w okolicach morskich farm wiatrowych. Śledził je radar wyposażony w narzędzia sztucznej inteligencji.

Analiza zachowania ptaków prowadzona była na morskiej farmie wiatrowej koncernu Vattenfall, znanej również jako Europejskie Centrum Rozmieszczenia Morskich Turbin Wiatrowych (EOWDC). Farma składa się z 11 turbin i znajduje się u wybrzeży szkockiego miasta Aberdeen.

Radar śledził ptaki zmierzające w kierunku farmy wiatrowej. Ich przelot aktywował kamery i generował trójwymiarowe tory lotu oraz materiał wideo. Dzięki temu badacze mogli zidentyfikować gatunki ptaków w trakcie ich przemieszczania się przez farmę. Przede wszystkim jednak sprawdzali, czy zmieniały one swój tor lotu w pobliżu turbin.

REKLAMA

Bez kolizji

Jak podaje Vattenfall, w ciągu dwóch lat monitorowania nie odnotowano żadnych kolizji ptaków morskich z turbinami wiatrowymi. W tym czasie nagrano ponad 10 tys. filmów rejestrujących zachowania zwierząt.

Do analiz wykorzystana została pionierska technologia radarowa w połączeniu z narzędziami sztucznej inteligencji. Badania prowadzone były w ramach inwestycji Vattenfall o wartości 3 mln euro. Koncern podjął je w celu lepszego poznania środowiska wokół EOWDC. Jest to jeden z największych tego typu programów na świecie.

Zachowania ptaków

Badania prowadzone były w okresie lęgowym i polęgowym ptaków (kwiecień–październik), kiedy ich zagęszczenie w rejonie Aberdeen jest największe. Według wyników zachowania zwierząt różniły się w zależności od gatunku. Jedne ptaki modyfikowały swój tor lotu już w odległości 150 metrów od łopaty wirnika turbiny wiatrowej, inne dopiero po zbliżeniu się na 10 metrów.

REKLAMA

Zwierzęta unikały strefy łopat elektrowni wiatrowych, dostosowując swoje tory lotu tak, aby przemieszczać się pomiędzy turbinami. Analizy pokazały, że w pobliżu farmy wiatrowej w Aberdeen latają różne gatunki mew (m.in. śledziowe, czarnogłowe, trójpalczaste), a także głuptaki.

– Musimy zmniejszyć emisje i budować czystą infrastrukturę energetyczną w sposób, który chroni i zachowuje dziką przyrodę. To przełomowe badania, które znacząco zmienią nasze rozumienie tego, jak ptaki morskie zachowują się wokół morskich farm wiatrowych – powiedział Robin Cox, specjalista ds. środowiska w Vattenfall.

Szwedzki koncern, który należy do największych inwestorów na globalnym rynku offshore, ma nadzieję, że wyniki badań pomogą w przyspieszeniu wydawania zgód na stawianie farm wiatrowych na morzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA