REKLAMA
 
REKLAMA

Produkcja piwa zasilana energią z wiatru

Produkcja piwa zasilana energią z wiatru
fot. RWE

Zbudowana w Polsce przez niemiecki koncern farma wiatrowa zaczęła wytwarzać energię dla browarów Kompanii Piwowarskiej. Zapotrzebowania na energię wszystkich trzech obiektów przedsiębiorstwa – w Poznaniu, Tychach i Białymstoku – jest w 100 proc. pokrywane ze źródeł odnawialnych.

Koncern RWE poinformował o pełnym przyłączeniu do sieci farmy wiatrowej Lech Nowy Staw III. Składa się ona z trzech turbin o łącznej mocy zainstalowanej 12 MW. Zlokalizowana jest w pobliżu Nowego Stawu, w województwie pomorskim, około 50 km na południowy wschód od Gdańska.

Energia dla browaru

Do Kompanii Piwowarskiej należą trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. Jak podaje RWE, całe zapotrzebowanie tych obiektów na energię elektryczną jest pokrywane z OZE. Nowo uruchomiona farma Lech Nowy Staw III zaspokoi 54 proc. zapotrzebowania, pozostałe 46 proc. dostarczają wcześniej zbudowane farmy wiatrowe w Nowym Stawie.

REKLAMA

Zasilanie browarów Kompanii Piwowarskiej energią wiatrową znacznie ograniczyło negatywny wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Dzięki umowie z RWE obniżyliśmy emisję CO2 z naszych browarów o 66 proc. w stosunku do roku 2019, co stanowi milowy krok w realizacji naszych celów środowiskowych określonych w strategii Better Future 2030, która zakłada osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich naszych browarach do końca obecnej dekady – powiedział Igor Tikhonov, prezes zarządu Kompanii Piwowarskiej.

RWE w Polsce

Polska jest dla RWE jednym z głównych rynków odnawialnych źródeł energii w Europie. Firma ma w naszym kraju lądowe farmy wiatrowe o mocy ponad 470 MW. Obecnie jest w trakcie budowy dużej farmy wiatrowej w Żninie, której moc wyniesie 48 MW. Jej uruchomienie zaplanowane jest na czwarty kwartał 2023 roku.

REKLAMA

Dzięki tej inwestycji wspieramy polski przemysł i polskie firmy w ich transformacji energetycznej w kierunku zielonych źródeł energii. Uruchomienie naszej farmy wiatrowej Lech Nowy Staw III jest świadectwem nie tylko dobrej współpracy obu podmiotów realizujących projekt, ale także dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej wykorzystywanej w ramach polskiego przemysłu – skomentował Wojciech Borkowski, odpowiedzialny za realizację projektu w RWE Renewables Polska.

Uruchomiona instalacja powstała w ramach umowy PPA zawartej pomiędzy Kompanią Piwowarską a RWE w 2019 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kurde no to piwo będzie tylko kiedy będzie wiało

DoNobi, najbardziej wieje w nocy więc i dobrze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA