Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Polenergia otworzyła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce
Polenergia

Grupa Polenergia oficjalnie otworzyła swoją największą farmę wiatrową. Energia z farmy wiatrowej Dębsk będzie trafiać do krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem najdłuższej w Europie podziemnej linii wysokiego napięcia w technologii zmiennoprądowej.

Farma wiatrowa Dębsk jest położona na Nizinie Północnomazowieckiej i składa się z 55 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 121 MW. W tym 40 turbin wiatrowych jest zlokalizowanych na terenie gminy Żuromin, a 15 w gminie Kuczbork-Osada.

Budowa farmy wiatrowej Dębsk rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, a w styczniu br. Polenergia uzyskała dla tego projektu koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.

REKLAMA

Vestas na pokładzie

Szacowana roczna produkcja farmy wiatrowej Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną aż 183 tys. gospodarstw domowych.

W instalacji wykorzystane zostały turbiny wiatrowe Vestas o jednostkowej mocy 2,2 MW. Jak porównuje Polenergia, jedna turbina pracująca z pełną mocą w ciągu minuty potrafi wyprodukować energię potrzebną do przejechania 200 km samochodem z napędem elektrycznym. Cała farma wiatrowa, pracując pełną mocą, w ciągu minuty będzie w stanie wyprodukować energię potrzebną do zasilenia jednego gospodarstwa domowego przez rok.

Gondole wiatraków zamontowane są na wysokości 120 metrów, średnica łopat wynosi 110 metrów. Łącznie daje to wysokość 175 metrów.

REKLAMA

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Dębsk jest Vestas.

Wykonawcy prac budowlanych i montażowych

Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg oraz budową dróg serwisowych i platform montażowych było konsorcjum utworzone przez Onde i Erbud.

Za realizację prac montażowo-elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 30/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i siecią światłowodową odpowiadało konsorcjum, w skład którego wchodziły spółki Electrum Concreo oraz Jarex. Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy Bioekspert odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy. Usługę inżyniera kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma J.S. Hamilton Consulting.

Energia wygenerowana przez turbiny przesyłana jest podziemnymi liniami kablowymi do Głównego Punktu Zasilania. Po transformacji napięcia, bez stacji pośredniej, trafia wprost do GPZ Kruszczewo pod Płockiem. Odbywa się to za pośrednictwem najdłuższej w Europie, bo aż 62-kilometrowej podziemnej kablowej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia w technologii zmiennoprądowej.

Projekt Dębsk to 11. lądowa farma wiatrowa Polenergii. Dzięki niemu łączny portfel aktywnych zielonych inwestycji w grupie urósł o 35 proc. – do 472 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.