Farma wiatrowa VSB Elster: Powstaje jeden z największych projektów repoweringowych w Europie

Farma wiatrowa VSB Elster: Powstaje jeden z największych projektów repoweringowych w Europie
VSB

Dzisiaj odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia prac w ramach przełomowego projektu repoweringu farmy wiatrowej Elster. Deweloper projektu VSB, reprezentowany w Polsce przez spółkę zależną VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o., realizuje w ten sposób jeden z największych projektów repoweringowych w Europie. 50 przestarzałych turbin wiatrowych zostanie zastąpionych 16 nowoczesnymi i bardziej wydajnymi.

Przy wykorzystaniu mniej niż dwóch trzecich pierwotnej powierzchni produkcja energii na zmodernizowanej farmie wiatrowej Elster wzrośnie aż sześciokrotnie. Po repoweringu moc farmy wyniesie 105,6 MW, a jej roczna produkcja osiągnie około 235 GWh, co odpowiada zaopatrzeniu na energię dla 67 000 trzyosobowych gospodarstw domowych.

Dzięki projektowi repoweringu farmy wiatrowej Elster z dumą pomagamy kształtować proces transformacji w kierunku zrównoważonego krajobrazu energetycznego w Europie. Ten przełomowy projekt świadczy o naszym zaangażowaniu w innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz tworzenie wartości w regionie. Wykorzystując najnowszą technologię i przestrzegając najwyższych standardów środowiskowych, nie tylko zwiększamy efektywność i wydajność farmy wiatrowej, ale także tworzymy lepszą przyszłość dla naszej planety – mówi Frédéric Lanoë, CEO Grupy VSB.

Po kilku latach planowania, zatwierdzania oraz po demontażu 50 starych turbin wiatrowych, rozpoczynają się prace ziemne, a następnie budowa fundamentów, którą, prawdopodobnie w trzecim kwartale 2023 roku, przeprowadzi konstruktor wież hybrydowych – Max Bögl.

 

rozpoczęcie projektu repoweringu farmy wiatrowej
VSB

Pierwsze betonowe segmenty wieży zostaną wzniesione jesienią 2023 roku. Po nich powstaną stalowe segmenty wyprodukowane przez Siemens Gamesa. Instalacja pierwszych turbin planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku, natomiast uruchomienie zmodernizowanej farmy wiatrowej przewidywane jest na koniec przyszłego roku.

Projekt farmy wiatrowej Elster to doskonały przykład tego, jak repowering może zwiększać moc energii odnawialnej i rewitalizować istniejącą infrastrukturę, przyczyniając się tym samym do budowy bardziej ekologicznej przyszłości. Projekt realizowany przez Grupę VSB odzwierciedla szersze ukierunkowanie i zobowiązanie Partners Group do inwestowania w zrównoważone rozwiązania infrastrukturalne nowej generacji, które przynoszą pozytywny wpływ dla interesariuszy na dłuższy czas – mówi David Daum, Dyrektor Zarządzający Private Infrastructure Europe w Partners Group; Członek Zarządu Grupy VSB. Partners Group, wiodąca, globalna firma działająca na rynkach prywatnych, jest większościowym udziałowcem Grupy VSB. Firma nabyła Grupę VSB w 2020 roku w imieniu swoich klientów.

Projekt repoweringu farmy wiatrowej Elster następuje w kluczowym momencie dla europejskiego przemysłu wiatrowego. W sytuacji, gdy znaczna część turbin wiatrowych osiągnie koniec swojej żywotności do 2030 roku, inicjatywy repoweringowe, takie jak projekt farmy wiatrowej Elster, odegrają istotną rolę w osiągnięciu regionalnych i globalnych celów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Szczegółowe informacje na temat modernizacji farmy wiatrowej Elster:

www.windfarm-elster.com

O Partners Group

Partners Group to wiodąca, globalna firma działająca na rynkach prywatnych. Od 1996 roku firma zainwestowała ponad 195 mld USD w kapitał prywatny, nieruchomości prywatne, dług prywatny i infrastrukturę prywatną w imieniu swoich klientów na całym świecie. Partners Group dąży do generowania najwyższej stopy zwrotu poprzez kapitalizację tematycznych trendów wzrostu i przekształcanie atrakcyjnych przedsiębiorstw i aktywów w liderów rynku. Firma jest zaangażowanym, odpowiedzialnym inwestorem i dąży do osiągnięcia zrównoważonych zysków z trwałym, pozytywnym wpływem na wszystkich swoich interesariuszy. Z ponad 135 miliardami dolarów w aktywach pod zarządzaniem na dzień 31 grudnia 2022 r., Partners Group zapewnia innowacyjny zakres rozwiązań dla klientów na miarę dla inwestorów instytucjonalnych, państwowych funduszy majątkowych, biur rodzinnych i osób prywatnych na całym świecie.

Firma zatrudnia ponad 1800 zróżnicowanych specjalistów w 20 biurach na całym świecie i ma regionalne siedziby w Baar-Zug (Szwajcaria), Denver (USA) i Singapurze. Firma jest notowana na SIX Swiss Exchange od 2006 roku (symbol: PGHN). Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.partnersgroup.com lub do śledzenia na LinkedIn bądź Twitter.

O Grupie VSB

VSB, z siedzibą w Dreźnie (Niemcy), jest jednym z wiodących w Europie pionowo zintegrowanych deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne oraz eksploatacja własnych aktywów jako rosnącego, niezależnego producenta energii. VSB działa w dziewięciu krajach europejskich i dysponuje potencjałem ponad 10 GW. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 1,4 GW. Wraz z firmami powiązanymi Grupa VSB zatrudnia ponad 450 osób. Więcej informacji: www.vsb.energy

 

artykuł sponsorowany