REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted i Vestas chcą budować turbiny wiatrowe z zerowym śladem węglowym

Orsted i Vestas chcą budować turbiny wiatrowe z zerowym śladem węglowym
fot. Fredrik Öhlander/Unsplash

Partnerstwo koncernów Vestas i Orsted ma doprowadzić do obniżenia śladu węglowego inwestycji w offshore. Jednym z celów jest wdrożenie na dużą skalę technologii recyklingu łopat.

Vestas i Orsted w ubiegłym tygodniu ogłosiły zawarcie komercyjnego partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju i farm wiatrowych o zerowej emisji netto. Ma to być pierwsze w branży tego typu porozumienie.

Duński koncern energetyczny Orsted planuje kupować od największego producenta turbin wiatrowych komponenty produkowane w sposób jak najbardziej ekologiczny. Obejmuje to zwłaszcza „niskoemisyjne” stalowe wieże turbin wiatrowych oraz łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Takie elementy mają być wykorzystywane we wszystkich projektach morskich farm wiatrowych realizowanych wspólnie przez Orsted i Vestas.

REKLAMA

Wspólnie z Vestas prowadzimy branżę w kierunku zerowej emisji netto i wzywam decydentów na całym świecie, aby również podjęli działania i pomogli zwiększyć popyt na niskoemisyjne i cyrkularne rozwiązania w zakresie energii odnawialnej – powiedział Mads Nipper, prezes grupy i dyrektor generalny Orsted.

Obniżyć emisje

Vestas wylicza, że obecnie wiatr wytwarza energię o niższym o 99 proc. śladzie węglowym niż węgiel. Zaznacza jednak, że wciąż trzeba dążyć do ograniczenia emisji CO2 w procesie produkcji materiałów i komponentów wykorzystywanych na farmach wiatrowych. To zaś wymaga wdrożenia efektywnych kosztowo rozwiązań w celu zapewnienia obiegu zamkniętego w branży wiatrowej. Dotyczy to zwłaszcza, jak podaje producent, stali i łopat.

Orsted i Vestas w ramach zawartego porozumienia będą instalować wieże turbin ze stali niskoemisyjnej oraz – w ramach dostępności na rynku – łopaty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Zasady te mają dotyczyć wszystkich morskich farm wiatrowych budowanych w przyszłości wspólnie przez firmy.

REKLAMA

Vestas informuje na swojej stronie, że w inwestycjach tych co najmniej 25 proc. stalowych wież ma być niskoemisyjnych. Jak zaznacza, jest to silny sygnał popytu wysyłany do przemysłu stalowego, aby jeszcze bardziej przyspieszył wdrażanie na dużą skalę konkurencyjnej cenowo stali dekarbonizowanej dla morskiej energetyki wiatrowej. Wykorzystanie złomu stalowego wytworzonego przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej na miejscu ma pozwalać na zmniejszenie nawet o 70 proc. emisji dwutlenku węgla w produkcji płyt stalowych stosowanych w wieżach.

Recykling na dużą skalę

Drugim założeniem partnerstwa Orsted i Vestas ma być wdrażanie na dużą skalę technologii recyklingu łopat oraz zakup łopat wykonanych z materiałów pochodzących z odzysku.

Vestas wraz z firmami Olin i Stena Recycling opracował – ramach projektu CETEC – rozwiązanie polegające na rozkładaniu materiałów kompozytowych w łopatach na bazie żywicy epoksydowej i wykorzystywaniu odzyskanej żywicy epoksydowej do produkcji nowych łopat. Obecnie ma być na etapie skalowania rozwiązania. Przyszłe zamówienia od Orsted ma jeszcze bardziej przyspieszyć upowszechnienie tej technologii.

Według partnerów zawarte porozumienie stworzy stały popyt na innowacyjne niskoemisyjne i cyrkularne rozwiązania Vestasa.

Transformacja energetyczna wymaga bezprecedensowej skali i tempa, a aby odnieść sukces, potrzebujemy silnego partnerstwa między wiodącymi firmami i branżami. Cieszymy się, że możemy współpracować z Orsted, aby przyspieszyć wdrożenie naszej najnowocześniejszej technologii recyklingu okrągłych łopat i zwiększyć popyt na stal niskoemisyjną w łańcuchu dostaw branży wiatrowej. To partnerstwo jest krokiem naprzód w rozwoju projektów energetyki wiatrowej o obiegu zamkniętym i wysyła silny sygnał, że umowy handlowe i współpraca są niezbędne w naszej pilnej walce z kryzysem klimatycznym – komentuje Henrik Andersen, dyrektor generalny Vestas.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA