REKLAMA
 
REKLAMA

Engie kupuje farmy wiatrowe

Engie kupuje farmy wiatrowe
Fot. Unsplash - Thomas Reaubourg

Engie Zielona Energia, spółka będąca częścią francuskiej grupy energetycznej Engie, podpisała warunkową umowę na zakup sporego portfela lądowych farm wiatrowych.

Jak podaje Engie Zielona Energia, w wyniku transakcji z firmami RP Global Holding Poland i Marguerite Wind Polska, stanie się właścicielem i operatorem aktywów związanych z wytwarzaniem energii odnawialnej z lądowych farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych, o łącznej mocy 323 MW. Podpisana transakcja na zakup farm wiatrowych uzupełni portfolio lądowych projektów wiatrowych Engie o kolejne 103 MW.

RP Global to deweloper, operator i inwestor, który koncentruje się na fotowoltaice, elektrowniach wiatrowych, elektrowniach wodnych, zielonym wodorze i magazynowaniu energii. Obecnie RP Global rozwija projekty o mocy 15 GW, z czego w Polsce ma ponad 2700 MW projektów wiatrowych i PV w różnej fazie rozwoju.

REKLAMA

Z kolei Marguerite jest ogólnoeuropejskim inwestorem w infrastrukturę rozbudowy terenów zielonych i poprzemysłowych, której fundusze poszukują kapitałochłonnych, zrównoważonych możliwości inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem energii i odnawialnych źródeł energii, transformacji cyfrowej, odpadów i wody oraz transportu.

Teraz zamknięcie transakcji jest uwarunkowane uzyskaniem zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

REKLAMA

Engie skupuje zielone projekty

Dla spółki Engie Zielona Energia to kolejne przejęcie aktywów na polskim rynku OZE. Pod koniec 2022 roku firma podpisała umowę z Columbus Energy na zakup projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Cena transakcji została ustalona na poziomie 97,6–110 mln euro, przy czym ostateczna kwota miała zależeć od wyników poszczególnych spółek celowych.

Następnie pod koniec czerwca br. Engie Zielona Energia sp. z o.o. podpisała umowę z Onde na zakup projektu „Cyranka”, obejmującego dwie w pełni operacyjne farmy fotowoltaiczne Giżycku w województwie warmińsko-mazurskim: Giżycko 1 oraz Giżycko 2 o łącznej mocy 18 MW. Kwota transakcji określona w umowie sprzedaży wyniosła około 75 mln zł.

Przejęcia aktywów OZE w Polsce wpisują się w globalną strategię Grupy Engie, która zakłada rozwój mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych do 50 GW do 2025 r. i do 80 GW do 2030.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA