Farmy fotowoltaiczne na Mazurach sprzedane za 75 mln zł

Farmy fotowoltaiczne na Mazurach sprzedane za 75 mln zł
Onde

Spółka Onde specjalizująca się w generalnym wykonawstwie farm wiatrowych i fotowoltaicznych dwa lata temu zajęła się rozwojem własnych projektów. Teraz firma z grupy Erbud ogłosiła sprzedaż pierwszych przygotowanych we własnym zakresie elektrowni fotowoltaicznych.

Onde poinformowało o sprzedaży wszystkich udziałów w spółce celowej Cyranka Sp. z o.o., do której należą dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 18 MW. Znajdują się one w Giżycku w województwie warmińsko-mazurskim. Ich budowa zakończyła się w tym roku.

Nabywcą elektrowni fotowoltaicznych Giżycko 1 i Giżycko 2, przygotowanych przez Onde, jest Engie Zielona Energia sp. z o.o. Kwota transakcji określona w bezwarunkowej umowie sprzedaży wyniosła około 75 mln zł. Onde zaznaczyło w komunikacie, że ostateczna cena zostanie skorygowana o wartość kapitału obrotowego netto oraz wartość zadłużenia netto przejmowanej spółki, w tym zadłużenia z tytułu kredytów.

REKLAMA

W finansowanie budowy farm fotowoltaicznych Giżycko 1 i Giżycko 2 włączył się między innymi mBank, który na początku tego roku przyznał spółce Cyranka kredyt w wysokości 56 mln zł. Przeniesienie własności elektrowni PV ma nastąpić dzisiaj.

Engie skupuje projekty fotowoltaiczne

Dla spółki Engie Zielona Energia jest to kolejne przejęcie aktywów na polskim rynku fotowoltaicznym. Pod koniec 2022 roku firma podpisała umowę z Columbus Energy na zakup projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW.

Cena transakcji została ustalona na poziomie 97,6–110 mln euro, przy czym ostateczna kwota miała zależeć od wyników poszczególnych spółek celowych.

REKLAMA

Kolejne umowy na budowę farm fotowoltaicznych

Głównym przedmiotem działalności Onde jest wykonawstwo elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Ostatnio spółka z grupy Erbud poinformowała o kolejnym kontrakcie na rynku OZE. Onde będzie odpowiadać za budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych w województwie wielkopolskim. Moc każdej wyniesie po około 10 MW.

Kontrakt został zawarty z firmą IBC SE PL19, która należy do inwestorów: Afcon Renewable Energy i Euroenergy. Wartość umowy to 48 mln zł netto. Czas realizacji mija z końcem maja przyszłego roku.

Onde na minusie

Onde w pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracowało przychody na poziomie 182,7 mln zł, co oznaczało wzrost rok do roku o 2,1 proc. Jednocześnie spółka odnotowała stratę netto.

Spółka w pierwszym kwartale 2022 roku wypracowała 16 tys. zł zysku netto, natomiast w pierwszym kwartale 2023 roku zanotowała stratę netto w wysokości 4,92 mln zł. Na ten stan rzeczy wpłynąć miały m.in. presja inflacyjna w zakresie materiałów budowlanych oraz koszty pracy.

Więcej na ten temat w artykule: Czołowy wykonawca inwestycji OZE w Polsce notuje stratę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.