Zielone światło dla kluczowej inwestycji dla polskiego offshore

Zielone światło dla kluczowej inwestycji dla polskiego offshore
Pixabay

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzyskały decyzję środowiskową na realizację ważnej linii przesyłowej na Pomorzu. Będzie ona kluczowym elementem infrastruktury pozwalającej na kierowanie energii produkowanej przez morskie farmy wiatrowe do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznej Choczewo-Żarnowiec. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podkreślają, że połączenie 400 kV Choczewo-Żarnowiec wzmocni system przesyłowy północnej Polski. To jedna z czterech nowych linii, jakie PSE wybuduje na Pomorzu w najbliższych latach.

Linia Choczewo-Żarnowiec to istotny element programu inwestycyjnego, który krajowy operator systemu przesyłowego realizuje na Pomorzu już od kilku lat. Obejmuje on budowę czterech nowych linii 400 kV o łącznej długości ok. 250 km i dwóch stacji elektroenergetycznych. Prowadzone są również prace modernizacyjno-remontowe istniejącej od lat infrastruktury.

REKLAMA

Nowe linie powstaną na terenie 22 gmin województwa pomorskiego. Stacje zlokalizowano będą w gminie Choczewo i gminie wiejskiej Słupsk.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds.  strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreśla, że decyzja RDOŚ w Gdańsku to ważny krok w stronę rozbudowy sieci elektroenergetycznych na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej.

Budowa nowych sieci i stacji elektroenergetycznych na polskim wybrzeżu umożliwi najpierw przejęcie energii wytworzonej z morskich farm wiatrowych, a następnie rozesłanie jej w głąb kraju.

REKLAMA

Linia Choczewo-Żarnowiec to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i transformacji polskiej energetyki. Dzięki jej planowej realizacji przez PSE możliwe będzie wyprowadzenie mocy z uruchomionych w 2026 r. morskich farm wiatrowych – mówi minister Łukaszewska-Trzeciakowska.

Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE, dodaje, że inwestycje z zakresu rozwoju sieci przesyłowej są przedsięwzięciami wysoce złożonymi, wymagającymi na etapie projektowania przeprowadzenia szeregu procesów konsultacyjnych i formalno-prawnych.

Za nami ważny etap konsultacji społecznych, wytyczania trasy, gotowe są projekty linii, trwa pozyskiwanie tytułów prawnych i uzgodnienia z właścicielami nieruchomości. Równolegle prowadzone są postępowania mające na celu uzyskanie decyzji środowiskowych dla wszystkich nowych linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych – wyjaśnia Włodzimierz Mucha.

PSE zamierza wyłonić wykonawcę budowy linii Choczewo-Żarnowiec jeszcze w tym roku. Decyzja środowiskowa umożliwia spółce wystąpienie o tzw. decyzję lokalizacyjną, która jest ostatnim etapem przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. To planowane jest na pierwszą połowę 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.