REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted zaczyna budowę morskiej farmy wiatrowej

Orsted zaczyna budowę morskiej farmy wiatrowej
Fot. Simens Gamesa

Rusza budowa turbin na farmie wiatrowej Gode Wind 3 powstającej w niemieckiej części Morza Północnego. Właśnie rozpoczęła się instalacja pierwszych fundamentów. Budowa będzie prowadzona równolegle z projektem Borkum Riffgrund 3, największą tego rodzaju inwestycją u wybrzeży Niemiec. 

Morska farma wiatrowa Gode Wind 3 o mocy 242 MW powstaje około 32 km od wyspy Norderney w niemieckiej strefie ekonomicznej (WSE) na Morzu Północnym. Zlokalizowano ją niedaleko innych inwestycji Orsted o nazwie Gode Wind 1 i 2.

Z kolei projekt Borkum Riffgrund 3 o mocy 913 MW powstaje w sąsiedztwie istniejących morskich farm wiatrowych Orsted Borkum Riffgrund 1 i Borkum Riffgrund 2.

REKLAMA

W budowie uczestniczy specjalistyczny statek instalacyjny Les Alizés przeznaczony do obsługi morskich farm wiatrowych, który docelowo przetransportuje i zamontuje 106 fundamentów turbin wiatrowych i fundament morskiej stacji elektroenergetycznej wraz z górną częścią obudowy. Zastosowane monopale nie mają sekcji łącznikowych, tzw. TP (ang. transition piece), czyli elementu przejściowego łączącego turbinę z fundamentem. Monopale dostarczą Bladt Industries i Steelwind Nordenham.

Turbiny o mocy 11 MW

W obu projektach wykorzystane zostaną elektrownie wiatrowe Siemens Gamesa o mocy 11 MW i średnicy wirnika 200 m. Siemens Gamesa podkreśla, że zastosowanie nowych turbin, mających dłuższe łopaty, liczące po 93 metry, pozwoli na uzyski energii wyższe średnio o 9 proc. w porównaniu z modelem turbiny o mocy 10 MW i średnicy łopat wirnika 193 m.

Do tej pory Siemens Gamesa dostarczył już ponad tysiąc morskich elektrowni wiatrowych. Jedno z największych zamówień, jakie otrzymał Siemens Gamesa w ostatnim czasie, obejmuje dostawę ponad 100 morskich elektrowni wiatrowych, które będą zainstalowane w polskiej części Morza Bałtyckiego. Więcej na ten temat w artykule: Wiadomo, kto dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Turbiny wiatrowe od tego producenta wykorzystano także w projekcie jednej z największych morskich farm wiatrowych na świecie, Hollandse Kust Zuid. Powstaje ona w odległości około 18–35 km od wybrzeża Holandii na Morzu Północnym.

REKLAMA

Szybki postęp w rozwoju technologii morskich turbin wiatrowych można zaobserwować, porównując poprzednie etapy projektu Borkum Riffgrund.

W 2018 roku Orsted zakończył budowę drugiego etapu farmy wiatrowej Borkum Riffgrund, w którym wykorzystano 56 turbin MHI Vestas o mocy 8 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.

Z kolei pierwszy etap projektu Borkum Riffgrund oddano do użytku w 2015 roku. Na tej morskiej farmie wiatrowej wykorzystano 78 turbin Siemens Gamesa SWT-4.0-120 o jednostkowej mocy 4 MW i średnicy łopat wirnika 120 m.

Zakończenie inwestycji Gode Wind 3 zaplanowano na 2024 rok. Wówczas rozpocznie się montaż turbin na Borkum Riffgrund 3, a farma ta rozpocznie pracę w 2025 roku. Inwestor nie podaje planowanej produkcji energii. Informuje jedynie, że po zakończeniu budowy obie farmy wiatrowe będą generować ilość odnawialnej energii elektrycznej porównywalną z zapotrzebowaniem 1,2 miliona niemieckich gospodarstw domowych (przeciętne gospodarstwo domowe w Niemczech zużywa około 3,2 MWh energii w skali roku).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA