REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia powiększyła portfel farm wiatrowych

Polenergia powiększyła portfel farm wiatrowych
fot. Polenergia

Uruchomiona w Wielkopolsce farma wiatrowa jest dwunastą tego typu instalacją Grupy Polenergia. Zwiększa jej moce wytwórcze z farm wiatrowych i fotowoltaicznych do ponad 485 MW.

Nowa farma wiatrowa (FW) Polenergii – FW Piekło – składa się z sześciu turbin o łącznej mocy 13,2 MW. Według szacunków wyprodukuje ona w skali roku około 40 GWh energii. Farma wiatrowa powstała w Wielkopolsce: cztery turbiny wiatrowe pracują na terenie gminy Kwilcz, a pozostałe dwie na terenie gminy Międzychód.

Portfel farm wiatrowych i fotowoltaicznych Polenergii znów się powiększa. Najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nawet 20 000 gospodarstw domowych. To kolejny krok na naszej drodze do budowy zeroemisyjnej gospodarki – komentuje Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

REKLAMA

W związku z uruchomieniem farmy wiatrowej Piekło moce wytwórcze ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych Polenergii wzrosły do ponad 485 MW.

Vestas na pokładzie

Na farmie wiatrowej Piekło pracują turbiny Vestas V110. Ich jednostkowa moc wynosi 2,2 MW. Jak wylicza inwestor, jedna turbina pracująca z pełną mocą potrafi w ciągu minuty wytworzyć energię potrzebną do przejechania samochodem elektrycznym aż 200 km.

Średnice łopat elektrowni wiatrowych mają po 110 metrów, a łączna wysokość wiatraka, liczona z łopatami, to 165 metrów. Gondole zamontowane są 110 metrów nad ziemią.

REKLAMA

Projekt FW Piekło wygrał aukcję przeprowadzoną przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2020 roku. Polenergia ruszyła z budową w kwietniu 2022 roku. Zakończyła ją w sierpniu br., kiedy uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.

Wykonawcy

Vestas jest nie tylko dostawcą turbin – firma będzie też świadczyła usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od uruchomienia farmy wiatrowej Piekło. Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych była spółka Onde. Roboty te dotyczyły: fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych do transportu ponadgabarytowego, modernizacji istniejących dróg, budowy dróg serwisowych, prac montażowo-elektroenergetycznych, niezbędnych robót budowlanych dla dwóch kontenerowych budynków stacyjnych RSN wraz z siecią kablową SN i siecią światłowodową.

Usługę inżyniera kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma Bilfinger Tebodin. Z kolei za nadzór przyrodniczy odpowiadali specjaliści z firmy Bioekspert.

Polenergia planuje do końca 2023 roku uruchomić swoją kolejną farmę wiatrową – Grabowo. Jej moc wynieść ma 44 MW. Inwestycja powstaje w powiecie kolneńskim na Podlasiu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA