REKLAMA
 
REKLAMA

Enefit zbuduje potężną farmę wiatrową. Największą w krajach bałtyckich

Enefit zbuduje potężną farmę wiatrową. Największą w krajach bałtyckich
fot. YouTube/Eesti Energia

Europejski Bank Inwestycyjny wesprze sporą kwotą inwestycję w lądową farmę wiatrową w Estonii. Będzie to największa instalacja wiatrowa w tym kraju i wszystkich państwach bałtyckich. Farma wytwarzać ma energię w ilości wystarczającej do zasilenia 40 proc. estońskich gospodarstw domowych.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczy 180 mln euro na wsparcie budowy lądowej farmy wiatrowej Sopi-Tootsi o mocy 255 MW w Estonii. Według szacunków będzie ona wytwarzać około 680 GWh energii rocznie. Odpowiada to zużyciu 8,5 proc. energii elektrycznej w całym kraju i 40 proc. w gospodarstwach domowych.

Farma wiatrowa Sopi-Tootsi powstanie na dawnym złożu torfu w południowo-zachodniej Estonii, około 30 km od Parnawy i Zatoki Parnawskiej. Składać się będzie z 38 turbin wiatrowych Nordex N163/6.X.

REKLAMA

Wzrost energii z wiatru o 80 proc.

Największą lądową farmę wiatrową w Estonii buduje spółka Enefit Green. Podpisana przez nią umowa z EBI przewiduje 12-letni okres kredytowania. Pożyczka pomoże sfinansować projektowanie, budowę i eksploatację farmy wiatrowej.

Enefit Green ma jasny plan działania dotyczący czterokrotnego zwiększenia mocy produkcyjnych do 2026 r., aby zwiększyć podaż niedrogiej zielonej energii i poprawić bezpieczeństwo energetyczne – komentuje Veiko Räim, członek zarządu i dyrektor finansowy Enefit Green.

Farma wiatrowa zwiększy krajową produkcję energii wiatrowej o około 80 proc., zmniejszając jednocześnie silną zależność kraju od łupków bitumicznych – dodaje wiceprezes EBI Thomas Östros, odpowiedzialny za działalność EBI w Estonii.

 

REKLAMA

 

Inwestor informuje, że bezpośrednie korzyści finansowe z projektu uzyska gmina wiejska Põhja Pärnumaa oraz właściciele domów położonych w sąsiedztwie parku wiatrowego. W ramach inwestycji powstać ma nowa droga, która mieszkańcom okolicznych miejscowości skróci trasę do Tallina o kilkadziesiąt kilometrów.

Enefit Green umożliwi też pobór prądu z farmy wiatrowej za pośrednictwem linii bezpośredniej w promieniu sześciu kilometrów od stacji elektroenergetycznej.

Spółka aktywna w krajach bałtyckich

Enefit Green to spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia. Jest producentem energii odnawialnej w regionie Morza Bałtyckiego. Akcje spółki są notowane na giełdzie Nasdaq w Tallinie. W Estonii jest ona właścicielem farm wiatrowych i fotowoltaicznych, elektrociepłowni i elektrowni wodnej. Ponadto ma w swoim portfolio farmy wiatrowe w Polsce i na Litwie oraz elektrociepłownię i elektrownię na pellet na Łotwie. Obecnie buduje pięć farm wiatrowych i trzy parki fotowoltaiczne na Litwie, w Estonii, Polsce i Finlandii. Łączna moc tych projektów wynosi 608 MW.

Pod koniec sierpnia spółka informowała, że pierwsza turbina wiatrowa na jej farmie wiatrowej Tolpanvaara w północnej Finlandii zaczęła produkcję energii. Docelowo, do końca tego, roku, będzie tam pracować 13 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72 MW. Mają one wytwarzać około 250 GWh energii elektrycznej rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA