Największy producent turbin wiatrowych wyszedł na plus i obniżył ceny

Największy producent turbin wiatrowych wyszedł na plus i obniżył ceny
Henrik Andersen, Vestas

Osiągniecie rentowności przez Vestasa jeszcze rok temu wydawało się ekstremalnie trudnym zadaniem. Duńska firma wyszła jednak na plus, a w dodatku w ostatnim kwartale 2023 r. znowu obniżyła średnią cenę zakontraktowanych elektrowni wiatrowych.

Vestas opublikował raport finansowy za 2023 r. W zeszłym roku duńska firma miała 15,38 mld euro przychodów wobec 14,49 mld euro przychodów rok wcześniej. Jej wynik EBIT wyniósł 292 mln euro, podczas gdy jeszcze w 2022 r. duński producent turbin wiatrowych miał ujemny EBIT sięgający -1,59 mld euro.

W zeszłym roku Vestas miał zysk netto na poziomie 78 mln euro. Jeszcze w 2022 r. wydawało się, że osiągnięcie rentowności już w kolejnym roku będzie bardzo trudne. Duńska firma miała bowiem duże problemy z powodu rosnących kosztów i zanotowała aż 1,57 mld euro straty netto.

REKLAMA

Wyłącznie w czwartym kwartale 2023 r. Vestas miał 4,78 mld euro przychodów, czyli niemal tyle samo, ile w ostatnim kwartale 2022 r. O ile jednak wówczas duński producent miał 541 mln euro kwartalnej straty netto, to w ostatnim kwartale 2023 r. wypracował 149 mln euro zysku netto.

W ostatnim kwartale 2023 r. Vestas podpisał umowy na dostawę lądowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 7,46 GW, co stanowi dużą poprawę względem dostaw zakontraktowanych w ostatnim kwartale 2022 r. (4,19 GW). Ponadto dużo lepiej wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o umowy na dostawę morskich turbin wiatrowych. Vestas zakontraktował dostawy dla rynku offshore na łączną moc 780 MW, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 r. nie podpisał żadnej umowy na morskie turbiny wiatrowe.

Niższa cena elektrowni wiatrowych

Jednocześnie duńska firma poinformowała o spadku średnich cen sprzedawanych elektrowni wiatrowych. W ostatnim kwartale średnia cena zakontraktowanych turbin wyniosła 1 mln euro/MW, podczas gdy we wcześniejszym kwartale było to 1,09 mln euro/MW, a w analogicznym kwartale 2022 r. – 1,15 mln euro/MW.

Duńska firma tłumaczy, że istotny wpływ na spadek kontraktowanych turbin w ostatnim kwartale 2023 r. miało podpisywanie umów, które w dużej mierze nie zawierały dodatkowych usług poza dostawą turbin.

Najniższe ceny kontraktowanych turbin w zeszłym roku Vestas odnotował w pierwszym kwartale 2023 r. – średnio 0,89 mln euro/MW. Później jednak musiał podnieść ceny z uwagi na wzrost kosztów i rosnące straty.

Vestas przestał podawać osobno średnie ceny dla dostaw morskich elektrowni wiatrowych, co tłumaczy koniecznością zachowania poufności, aby nie ujawniać kosztów poszczególnych projektów w sektorze offshore.

REKLAMA

 

ceny elektrowni wiatrowych Vestasa w 2023 roku
Średnie ceny kontraktowanych w 2023 dostaw elektrowni wiatrowych Vestasa (dane w mln euro/MW). Źródło: Raport finansowy Vestasa za 2023

152 GW w umowach serwisowych

W zeszłym roku duńskiej firmie udało się zwiększyć wartość umów dotyczących serwisowania farm wiatrowych. Na koniec 2023 r. wynosiła ona 34,1 mld euro, z czego 29,3 mld euro przypadało na lądowe farmy wiatrowe. Umowy obejmowały serwisowanie farm wiatrowych o łącznej mocy 152 GW (w tym 144 GW obejmowało projekty lądowe) – w stosunku do umów na obsługę farm wiatrowych o łącznej mocy 144 GW posiadanych na koniec 2022 r.

Vestas rozwija także portfel własnych projektów wiatrowych, który na koniec 2023 r. liczył w sumie 30 GW. W tym 16 GW zlokalizowane było w regionie Azji i Pacyfiku, 8 GW przypadało na Amerykę Północną i Południową, a 6 GW – na region EMEA.

Prognoza na 2024

Na ten rok duński producent elektrowni wiatrowych planuje osiągnięcie przychodów rzędu 16-18 mld euro przy marży EBIT sięgającej 4-6 proc. – czyli wyższej niż wypracowana w 2023 r. (1,5 proc.) i wyraźnie lepszej niż ujemny wynik z 2022 r. (-8 proc.).

Szef Vestasa Henrik Andersen podkreśla, że w zeszłym roku duńska firma osiągnęła górną granicę prognoz zarządu na 2023 r., a szanse na zrealizowanie wyższych prognoz na 2024 r. daje zanotowany ostatnio poziom zamówień.

Przyjęte przez nas zamówienia osiągnęły rekordowy poziom 18,4 GW w całym roku, do czego przyczynił się rekordowy czwarty kwartał, który podkreśla naszą dynamikę. Kontynuowaliśmy realizację naszych priorytetów strategicznych oraz wzmacnialiśmy dyscyplinę handlową i operacyjną – komentuje CEO Vestasa.

Na nasze wyniki w 2023 r. wpłynęła poprawiająca się sytuacja biznesowa, jednak pewną niepewność na poszczególnych rynkach powoduje zmienność geopolityczna, powolne wydawanie pozwoleń i niewystarczająca rozbudowa sieci. Nasza ścieżka realizacji długoterminowych celów jest jasna i nadal skupiamy się na utrzymaniu dyscypliny, aby osiągać możliwie najlepsze wyniki – dodaje Henrik Andersen.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.