Wieże do turbin wiatrowych w 100 proc. amerykańskie. Producent jest gotowy

Wieże do turbin wiatrowych w 100 proc. amerykańskie. Producent jest gotowy
fot. Jan Kopřiva/Unsplash

Amerykańska firma planuje gigantyczną inwestycję, która ma wesprzeć krajową branżę offshore. Czeka na ostatnie pozwolenia i zamierza ruszyć z budową zakładu produkcyjnego.

Inwestycja o wartości 700 mln dolarów w amerykański przemysł morskiej energetyki wiatrowej została ogłoszona w zeszłym tygodniu. Firma US Forged Rings (USFR) zapowiada budowę nowoczesnej fabryki wież turbin wiatrowych oraz kuźni stali. Oba te obiekty mają obsługiwać rosnący rynek morskiej energetyki wiatrowej w USA. Amerykański wyznaczył cel 30 GW mocy zainstalowanej w offshore do roku 2030 i 110 GW do 2050.

Jak podaje USFR, planowany zakład produkcyjny wypełni krytyczną lukę w łańcuchu dostaw komponentów morskiej energetyki wiatrowej. Firma jest na końcowym etapie oceny lokalizacji na wschodnim wybrzeżu i niedługo ma ogłosić decyzję w tej sprawie.

REKLAMA

Wieże z „bardziej ekologicznej” stali

Fabryka USFR ma działać w ramach strategicznego partnerstwa w łańcuchu dostaw z firmą Nucor. Jest to największy producent stali w Ameryce Północnej, zajmujący się także recyklingiem tego materiału. Drugą spółką współpracującą przy realizacji projektu ma być Ellwood Quality Steels, wiodąca firma odlewnicza w Ameryce Północnej. Jak podkreśla USFR, produkt końcowy wytwarzany w nowej fabryce będzie więc w 100 proc. amerykański.

Po uruchomieniu zakład produkcyjny ma wytwarzać 100 w pełni powlekanych wież rocznie. Ponadto w kuźni będą produkowane duże kołnierze turbin wiatrowych – o średnicy do około 12 metrów. Takie rozwiązanie wyeliminuje potencjalne opóźnienia i kwestie logistyczne oraz obniży całkowity koszt produkcji. Projekt zakładu umożliwiać ma rozbudowę mocy produkcyjnych do 200 wież rocznie, w zależności od zapotrzebowania.

Jak informuje USFR, zaplanowana kuźnia ma także wytwarzać kute komponenty potrzebne w innych gałęziach przemysłu ciężkiego, w tym w budownictwie, żegludze i górnictwie.

REKLAMA

Ta znacząca inwestycja w amerykańską morską energetykę wiatrową wynika z naszej wiary w średnio- i długoterminowe perspektywy rynku amerykańskiego, który znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i potrzebuje lokalnego łańcucha dostaw, na którym może polegać. Zakłady te zapewnią amerykańskim deweloperom i producentom OEM przewidywalne koszty i niezawodne dostawy kluczowych komponentów. Co równie ważne – inwestycja ta przyniesie bezpośrednie korzyści dla środowiska, w tym redukcję znacznych zanieczyszczeń emitowanych przez transport tych ogromnych komponentów z zagranicy – powiedział Giacomo Sozzi, prezes USFR.

Produkcja od 2026

US Forged Rings szacuje, że po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zgód regulacyjnych budowa obiektów zajmie mu 16-20 miesięcy. Pierwsze wieże mają być wyprodukowane w pierwszym kwartale 2026 r.

Jak wylicza USFR, fabryka i kuźnia stali łącznie stworzą ponad 500 pełnoetatowych miejsc pracy w USA. Mają one także ograniczyć ślad węglowy dzięki wykorzystaniu w 77 proc. materiałów pochodzących z recyklingu.

Obecnie jesteśmy na końcowym etapie oceny kilku potencjalnych lokalizacji na wschodnim wybrzeżu. Wszystkie potencjalne lokalizacje są strategicznie rozmieszczone z dostępem do wymaganych dróg wodnych, kolei i mediów, co zapewnia znaczne korzyści logistyczne i czyni je konkurencyjnymi, jeśli chodzi o dostawy dużych komponentów – powiedział Slavko Zurovac, dyrektor zarządzający USFR.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.