REKLAMA
 
REKLAMA

Producent łopat do turbin wiatrowych planuje masowe zwolnienia w Polsce

Producent łopat do turbin wiatrowych planuje masowe zwolnienia w Polsce
fot. Artur Zudin/Unsplash

Firma produkująca łopaty do turbin wiatrowych w zachodniopomorskim zamierza zwolnić nawet jedną czwartą pracowników. Kilka lat temu zmienił się jej właściciel. 

W 2017 r. duńską firmę LM Wind Power produkującą łopaty do turbin wiatrowych przejęła firma General Electric. LM Wind Power ma zakład produkcyjny także w Polsce – w Goleniowie. Działa on od 2008 r. i zatrudnia około 800 osób. Wkrótce załoga ma się jednak znacznie zmniejszyć.

Restrukturyzacja i zwolnienia

Grupa GE Vernova, do której należy General Electric, zapowiada restrukturyzację, co prawdopodobnie pociągnie za sobą zwolnienie nawet 200 osób.

REKLAMA

Patryk Wojcieszek ze współpracującej z GE Vernova agencji 24/7Communication na prośbę o komentarz przesłał nam następujące oświadczenie: „Podejmujemy kroki w celu przekształcenia LM Wind Power w bardziej zoptymalizowaną i rentowną działalność w ramach Grupy GE Vernova, skoncentrowaną na zaspokajaniu potrzeb naszych klientów wewnętrznych i zewnętrznych. Jesteśmy w kontakcie z pracownikami i ich przedstawicielami w sprawie zaplanowanych działań i podejmujemy kroki wspierające pracowników, których będą dotyczyć postępujące zmiany”.

Przedstawiciel agencji nie potwierdził liczby osób planowanych do zwolnienia ani też zmniejszonych zamówień na łopaty, które serwis wgoleniowie.pl wskazuje jako możliwą przyczynę zwolnień. Według portalu zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w LM Wind Power został już zgłoszony do powiatowego urzędu pracy.

REKLAMA

Po przejęciu LM Wind Power przez General Electric – poprzedzonym postępowaniem w Komisji Europejskiej – przedstawicielka General Electric zapowiadała, że firma będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich ogniw łańcucha wartości branży energetycznej w Polsce i regionie. W wyniku tej transakcji swoje udziały w LM Wind Power Amerykanom sprzedał fundusz Doughty Hanson. Była ona wyceniana na 1,5 mld euro.

GE Vernova w polskim offshore

Na początku tego roku konsorcjum firm GE Vernova i Polimex Mostostal zostało wybrane na głównego wykonawcę lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. To morska farma wiatrowa rozwijana przez PGE i Orsted, o planowanej mocy zainstalowanej 1,5 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Robimy wszystko aby utrzymać Siemensa Prawo ale niema co narzekać zaczyna się sezon szparagowa

Firma z US więc nie ma szczypania i będą cieli do kości.(choć sądzę że mają spory pakiet zamówień w portfelu)

@Makton: racja, zwłaszcza GE zależy żeby jego główny konkurent Siemens miał się dobrze. Puknij się w łęb panie Makton.

Barbara Blaczkowska to analfabetka. Pisze się zachodniopomorskiem.

Zwalniani nie powinni się martwić, przecież mają płacę minimalną na poziomie 4242 zł brutto. Przynajmniej ci zwolnieni zrozumieją niektóre prawa ekonomii. Dobrze, żeby to dotknęło jak najszybciej wszystkich wyznawców pisu.
@Znawca – w Kamieniu albo Drawsku Pomorskiem też brzmi fajnie 🙂

A rolnicy zapłodnieni przez PiS znowu latają o chcą aborcji od PO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA