Ruszyły prace bezpośrednio przygotowujące budowę MFW Baltica 2

PGE i Orsted rozpoczęły prace bezpośrednio poprzedzające budowę morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Prowadzona obecnie relokacja głazów na dnie Bałtyku to kluczowy etap przed instalacją fundamentów morskich elektrowni wiatrowych.
Trwa przygotowanie morskiego dna w obszarze przyszłej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz infrastruktury podwodnej. Na obszarze inwestycji pracuje statek Olympic Electra, który zajmuje się przesuwaniem głazów i innych przeszkód terenowych. Jednostka wyposażona jest w specjalistyczny zestaw narzędzi do usuwania głazów, w tym w specjalny chwytak (ang. boulder picking spread), dostarczony przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Technologia ta umożliwia bezpieczne przemieszczanie głazów i innych obiektów o średnicy do 3 m zalegających na morskim dnie, takich jak stare sieci, stalowe liny czy kawałki drewna.
Celem podjętych działań jest oczyszczenie dna morskiego pod przyszłą infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej – zarówno w miejscu planowanej budowy elektrowni wiatrowych, jak i wzdłuż przyszłych tras kabli eksportowych.
– Mamy do przesunięcia aż około 10 tys. różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań – mówi Bartosz Fedurek, prezes zarządu spółki PGE Baltica powołanej do realizacji projektu.
.

Harmonogram projektu
Oczyszczony teren pozwoli na zainstalowanie systemów ochrony przeciwerozyjnej (ang. scour protection) oraz fundamentów w 2026 r., a następnie ułożenie kabli wewnętrznych i eksportowych w 2027 r. Kontrakt z UTROV został podpisany w 2025 r. Zastosowany sprzęt był wykorzystywany w podobnych operacjach oczyszczania dna morskiego przy realizacji projektów offshore w Europie.
Instalacja fundamentów morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 i kolejnych komponentów zaplanowana została na lata 2026 i 2027.
– Trwające prace przygotowawcze na morzu to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy. Operacja relokacji głazów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i efektywność kolejnych etapów – instalacji fundamentów i innych elementów infrastruktury podwodnej – wyjaśnia Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 w Orsted.
.
.
Morska farma wiatrowa Baltica 2 to największa realizowana obecnie inwestycja na polskich wodach Bałtyku. Po uruchomieniu zaplanowanym na 2027 r. osiągnie moc około 1,5 GW.
Miesiąc temu deweloperzy tego projektu – PGE i Orsted – informowali, że w Ustce rozpoczęła się budowa bazy operacyjno-serwisowej do obsługi tego projektu. Pierwszą morską farmą wiatrową obsługiwaną z tej bazy będzie właśnie Baltica 2. Więcej na ten temat w artykule: PGE rusza z budową bazy dla swojej morskiej farmy wiatrowej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.