Farma wiatrowa Baltic Eagle w pełni zenergetyzowana

W Niemczech podłączono do sieci morską farmę wiatrową Baltic Eagle. Deweloperzy jednocześnie ogłosili wspólny projekt offshore w Wielkiej Brytanii.
Zbudowana w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farma wiatrowa Baltic Eagie ma moc 476 MW. Inwestycja należy do arabskiego Masdaru i hiszpańskiej Iberdroli. Deweloperzy poinformowali o pełnej energetyzacji farmy, która ma produkować energię w ilości wystarczającej do zasilenia około 475 tys. gospodarstw domowych. Jej działalność ma się przyczynić do zmniejszenia emisji CO2 o około 800 tys. ton rocznie.
Baltic Eagle jest drugim z trzech dużych projektów morskich farm wiatrowych (MFW) Iberdroli w Niemczech. Pozostałe dwie to uruchomiona już farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW i będąca w fazie planowania farma wiatrowa Windanker o mocy 315 MW.
Jednocześnie uruchomiona farma wiatrowa Baltic Eagle jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Iberdroli i Masdaru. Kolejnym ma być morska farma wiatrowa w Wielkiej Brytanii.
Brytyjska farma East Anglia Three
Masdar i Iberdrola podkreślają, że budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW będzie jedną z największych inwestycji dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w ostatniej dekadzie. Każda z firm będzie miała w tym projekcie 50% udziałów.
Morska farma wiatrowa East Anglia Three powstanie u wybrzeży Suffolk w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęcie jej działalności planowane jest już na czwarty kwartał 2026 r. Ilość generowanej energii ma wystarczać do zasilenia 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.
Wartość projektu East Anglia Three szacowana jest na 5,2 mld euro. Deweloperzy przed tygodniem podpisali umowę finansowania projektu na kwotę około 3,5 mld funtów (około 4,1 mld euro) z 24 międzynarodowymi bankami.
Projekt korzysta również z długoterminowego zabezpieczenia przychodów w ramach 15-letniego kontraktu różnicowego (CfD) przyznanego w brytyjskiej aukcji. Ponadto deweloperzy podpisali z Amazonem umowę PPA. W czasie budowy inwestycja ma zapewnić ponad 2,3 tys. miejsc pracy.
Strategiczne partnerstwo w projektach wodorowych i offshore
Baltic Eagle oraz East Anglia Three to projekty uznawane przez arabski Masdar i hiszpańską Iberdrolę za kamienie milowe w ramach strategicznego partnerstwa zawartego w grudniu 2023 r. W planach i realizacji są wspólne działania w obszarach morskiej energetyki wiatrowej i ekologicznego wodoru w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Łączna wartość planowanych projektów w ramach partnerstwa wynosi 15 mld euro. Jest to jeden z największych dwustronnych sojuszy w globalnym sektorze czystej energii. Połączenie sił obu przedsiębiorstw ma przyspieszyć realizację strategii dekarbonizacyjnej Masdaru w Wielkiej Brytanii. Arabski potentat planuje tam zainwestować w sieci przesyłowe i dystrybucyjne oraz energię odnawialną w sumie 24 mld funtów (około 27,8 mld euro).
Masdar wyznaczył sobie cel osiągnięcia globalnej mocy czystej energii na poziomie 100 GW do 2030 r. W Europie rozszerza działalność poprzez własne projekty i przejęcia. W 2024 r. Masdar przejął działające w branży energii odnawialnej firmy Saeta Yield z Hiszpanii i Terna Energy z Grecji.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.