O wiatraki w gminie Siedlec nie tak łatwo

W gminie Siedlec w województwie lubuskim powstanie farma wiatrowa, jednak nie tak szybko i nie takich {więcej}rozmiarów jak pierwotnie zakładali to pomysłodawcy projektu.

Pomysł postawienia wiatraków powstał już kilka lat temu i co ciekawe – wyszedł nie od zewnętrznego inwestora, ale od ówczesnego przewodniczącego rady gminy Siedlec, który ideą budowy farmy wiatrowej zaraził też wójta gminy.

Inwestycję miała początkowo przeprowadzić polsko-duńska firma EPA ze Szczecina, jednak skończyło się na wykonaniu pomiarów wietrzności. Lokalne władze zwróciły się następnie do Polskiej Energetyki Szczytowo-Pompowej. Firma, która pod koniec 2008 roku przekształciła się w PGE Energię Odnawialną, planowała postawienie w okolicy trzech farm wiatrowych, z których każda miała liczyć po 20 turbin.

REKLAMA

Jak czytamy w Gazecie Lubuskiej, z czasem liczba planowanych elektrowni wiatrowych zmniejszyła się do 10, co było m.in. efektem niechęci do tego rodzaju inwestycji lokalnej ludności – potencjalnych dzierżawców terenów, na których miały stanąć wiatraki – mimo, że dzierżawa ziemi pod wiatraki oznaczałaby czerpanie z tego tytułu znaczących dochodów.

REKLAMA

Problemem okazały się też warunki umowy, które przedstawiła PGE Energia Odnawialna, a które – zdaniem potencjalnych najemców gruntów – faworyzują inwestora.

– Ponieważ inwestycja w farmę wiatrową jest wielomilionowa, zapisy umowy muszą być dla inwestora jednoznaczne. To powoduje wrażenie „sztywności” zawartych w niej stwierdzeń – mówi Gazecie Lubuskiej Andrzej Stendel, rzecznik prasowy firmy.

W dodatku, jak twierdzi PGE Energia Odnawialna, warunki do produkcji energii z wiatru na terenie gminy Siedlec nie są aż tak dobre, jak pierwotnie zakładano, co – jak czytamy w Gazecie Lubuskiej – stawia całą inwestycję pod znakiem zapytania. Ponadto, biorąc pod uwagę konieczność spełnienia obligatoryjnych warunków – jej sfinalizowanie może zająć nawet 5 lat.

PGE Energia Odnawialna to firma, której – jak czytamy na jej stronie internetowej – celem jest produkcja i dystrybucja energii generowanej za pomocą technologii przyjaznych środowisku, m.in. z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a także zapewnienie bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego.

gr