GE przejmie największego producenta łopat do wiatraków

GE przejmie największego producenta łopat do wiatraków
Fot. LM Wind Power

Globalny lider w produkcji łopat do elektrowni wiatrowych LM Wind Power zostanie przejęty przez amerykański koncern General Electric (GE), będący obecnie jednym z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych. Jedna z fabryk LM Wind Power znajduje się w naszym kraju.

Swoje udziały w LM Wind Power Amerykanom sprzeda fundusz Doughty Hanson w transakcji wycenionej na 1,5 mld euro. Przejęcie, po przejściu niezbędnych procedur, ma zostać sfinalizowane w pierwszej połowie przyszłego roku. GE informuje, że zachowa prawo do zakupu łopat do wiatraków również od innych producentów.

Duńska firma LM Wind Power powstała w 1940 r., na początku zajmując się produkcją mebli. W ostatnich dekadach stała się jednym z największych na świecie producentów łopat wiatrowych. Fundusz Doughty Hanson był właścicielem LM Wind Power od 2001 r.

REKLAMA

LM Wind Power informuje, że do tej pory wyprodukował od 1978 roku w sumie ponad 185 tys. łopat do wiatraków, co odpowiada potencjałowi 77 GW.

W tym roku LM Wind Power pochwalił się budową najdłuższej łopaty (88,4 m), która znajdzie zastosowanie w morskich turbinach wiatrowych o mocy 8 MW, których średnica wirnika wyniesie ok. 180 m. i które ma produkować Adwen – joint venture utworzone pomiędzy francuską Arevą i hiszpańską Gamesą. W tym roku w branży wiatrowej pojawiły się informacje, że przejęciem Adwen jest zainteresowane GE.

Wywodząca się z Danii firma produkuje łopaty do wiatraków w 13 fabrykach, zatrudniając na całym świecie ponad 6,3 tys. pracowników. Zakład produkcyjny LM Wind Power ma m.in. w Goleniowie, w woj. zachodniopomorskim. W Polsce działają dwie spółki duńskiej firmy – LM Wind Power Blades oraz LM Wind Power Services & Logistics.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu LM Wind Power zapowiedziało uruchomienie swojej czternastej fabryki, która ma powstać w Turcji. Duńczycy chcą tam produkować od połowy przyszłego roku łopaty dla wiatraków o łącznej mocy 500 MW w skali roku, a docelowo zwiększyć ten potencjał do 2 GW.

W pierwszej połowie br. LM Wind Power odnotowało przychody na poziomie 491 mln euro i EBITDA wynoszącą 87 mln euro, co oznacza wzrost odpowiednio aż o 40 proc i 81 proc. w porównaniu do danych za analogiczny okres roku ubiegłego.

LM Wind Power chwali się, że obecnie co piąta zainstalowana na świecie turbina wiatrowa jest wyposażona w jej łopaty. W tym roku wykorzystano je m.in. podczas budowy pierwszej amerykańskiej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Block Island.

Na pierwszej w USA morskiej farmie wiatrowej będzie pracować docelowo 5 ogromnych turbin Haliade – technologii, którą GE przejęło zeszłej jesieni wraz z całą częścią energetyczną francuskiego koncernu Alstom. W ten sposób GE, które dotąd produkowało jedynie wiatraki przeznaczone do pracy na lądzie, stało się producentem również morskich elektrowni wiatrowych.

Morskie turbiny wiatrowe GE powstają w zakładach położonych w Saint-Nazaire we Francji. Każda z nich ma moc 6 MW. GE zapewnia, że tyle wystarczy, by zasilić 5 tys. amerykańskich gospodarstw domowych, a przy tym zaoszczędzić 21 tys. ton CO2 w całym okresie eksploatacji turbiny. Wirnik turbiny o średnicy 150 m. obejmuje przestrzeń, w której prawie pomieściłyby się dwa piętrowe Airbusy A380.

gramwzielone.pl