Jakie projekty zgłosi do aukcji Polenergia?

Jakie projekty zgłosi do aukcji Polenergia?
Farma wiatrowa Puck. Fot. Polenergia

Polenergia, jeden z największych producentów energii odnawialnej w Polsce, a jednocześnie największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna, poinformowała o planach w zakresie udziału w aukcjach dla odnawialnych źródeł energii.

Polenergia to już teraz jeden z liderów polskiego rynku OZE. Jej potencjał wytwórczy w źródłach odnawialnych ma się jeszcze zwiększyć dzięki realizacji projektów w nowym systemie wsparcia.

Grupa Polenergia podała, że ma w swoim portfelu projekty farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy około 270 MW będące w końcowej fazie dewelopmentu, które posiadają już pozwolenie na budowę. Spółka podaje, że trwają prace nad przygotowaniem tych projektów do udziału w procesie aukcyjnym, a ponadto do aukcji ma być przygotowywany projekt elektrowni biomasowej Wińsko, na który w trzecim kwartale 2016 roku otrzymała pozwolenie na budowę.

REKLAMA

Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 369 MW, z czego 245 MW pochodziło z farm wiatrowych, co zapewniło spółce pozycję w gronie liderów na polskim rynku. Pozostałe 124 MW pochodziły z kogeneracji opartej na gazie, dając Grupie 15 proc. udziału w krajowym rynku wytwarzania energii z gazu ziemnego głównie poprzez Elektrociepłownię Nowa Sarzyna.

REKLAMA

Strategicznym projektem rozwijanym przez Polenergię jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. Spółka jako pierwsza w Polsce uzyskała w lipcu br. decyzję środowiskową dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III.

Jak informował gdański RDOŚ, celem projektu Bałtyk Środkowy III jest budowa 120 elektrowni wiatrowych, zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita morskiej farmy wiatrowej ma wynieść prawie 117 km2.

Przewidywalna maksymalna moc pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu może wynieść od 600 do 1200 MW – w zależności od mocy zastosowanych turbin.

red. gramwzielone.pl