Czesi przejmują kolejne farmy wiatrowe
Czeski koncern energetyczny CEZ poinformował o zakupie położonych w Niemczech farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 85 MW. To kolejna transakcja CEZ na niemieckim rynku wiatrowym.
Czesi przejmą farmy wiatrowe o mocy 85,25 MW, na które składa się 35 działających turbin wiatrowych, zlokalizowanych na północy Niemiec. Ich właścicielem była dotąd spółka wpd AG.
Przejmowane farmy wiatrowe są objęte niemieckim systemem wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, które obowiązują przez 20 lat od momentu uruchomienia.
Po przejęciu tych farm wiatrowych portfolio CEZ w energetyce wiatrowej w Niemczech wzrasta niemal do 100 MW. Kilka tygodni temu Czesi przejęli swoją pierwszą farmę wiatrową w tym kraju, której moc wynosi 12,8 MW i która jest położona w południowo-zachodnich Niemczech.
Czeski koncern energetyczny zapewnia, że jest zainteresowany przejmowaniem kolejnych OZE w Europie i sprawdził już pod tym kątem projekty o łącznej mocy 2,5 GW.
– To dla nas pierwsze naprawdę duże przejęcie na niemieckim rynku źródeł odnawialnych. Nasze farmy wiatrowe w Niemczech będą produkować rocznie ponad 210 GWh energii elektrycznej, co odpowiada konsumpcji prawie 100 tys. gospodarstw domowych. Nadal jesteśmy zainteresowani projektami nie tylko lądowych, ale również morskich farm wiatrowych – komentuje Tomáš Pleskač z CEZ.
Do tej pory CEZ zainwestował na rynkach OZE m.in. w Turcji, Bułgarii i Rumunii, gdzie w 2012 r. uruchomił największą w Europie lądową farmę wiatrową o mocy 600 MW.
CEZ przymierzał się także do ekspansji na polskim rynku wiatrowym, przejmując w 2011 r. dewelopera Eco-Wind Construction z portfolio projektów szacowanym na 700 MW. Póki co Czesi posiadają w naszym kraju jednak jedynie aktywa wytwórcze w energetyce węglowej i wodnej.
CEZ inwestuje także w zielone technologie za pośrednictwem swojego funduszu venture-capital o nazwie Inven Capital, którego początkowy budżet ustalono na 180 mln euro.
W tym roku Inven Capital zainwestował 20 mln euro w mającą siedzibę w Monachium firmę Tado, która pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi kontrolę systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Wcześniej Inven Capital zainwestował w dwie inne niemieckie firmy. Pierwszą inwestycją był zakup udziałów w niemieckiej firmie Sonnen, która obecnie jest już jednym z największych na świecie producentów domowych magazynów energii.
Druga firma, w którą Inven Capital zainwestował m.in. wraz z francuskim EDF, to mający siedzibę w Dreźnie startup Sunfire, który pracuje nad technologiami CHP i power-to-gas.
red. gramwzielone.pl