Fortum kupiło trzy projekty wiatrowe

Fortum kupiło trzy projekty wiatrowe
Fot. Fortum Norge

Fortum sfinalizowało proces akwizycji trzech projektów z obszaru energetyki wiatrowej od norweskiej firmy Nordkraft. W skład transakcji wejdą, działająca już farma wiatrowa Nygårdsfjellet, a także planowane projekty o nazwach Ånstadblåheia and Sørfjord, które uzyskały wszystkie niezbędne pozwolenia.

Przejęt przez Fortum farmy wiatrowe mają zostać oddane do użytku odpowiednio w 2018 oraz 2019 roku. Łączna moc wszystkich trzech projektów wyniesie około 170 megawatów.

To kolejne z przejęć fińskiego koncernu energetycznego zrealizowane w ostatnich miesiącach. Kilka tygodni temu dywizja Technology and New Ventures Fortum zainwestowała 5,2 mln euro w szwedzką firmę Exeger Sweden AB, pracującą nad technologią organicznych ogniw fotowoltaicznych (OPV). W ramach transakcji Fortum nabyło 5 proc. udziałów w firmie.

REKLAMA

Z kolei w celu rozwijania rozwiązań dla elektrycznej motoryzacji, a także np. dla systemów zarządzania produkcją i poborem energii, Fortum przejął szwedzką firmę Info24 AB, która działa w obszarze tzw. Internet of Things.

REKLAMA

– W nadchodzących latach zainwestujemy od 100 do 200 milionów euro w najbardziej obiecujące start-upy i fundusze. Inwestycja w Exeger jest przykładem realizacji strategii Fortum, która zakłada bycie jednym z liderów rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych. Rozwiązania solarne firmy Exeger w obszarze elektroniki konsumenckiej są najbardziej zaawansowane na rynku – podkreśla Anne Jalkala z dywizji Fortum Technology and New Ventures.

W ostatnich miesiącach Fortum zapowiedziało ponadto ekspansję na rynku punktów ładowania samochodów elektrycznych. Do końca 2016 r. wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny miał zbudować pierwsze 1000 stacji.

W Norwegii Fortum buduje innowacyjną instalację ładowania pojazdów elektrycznych na parkingu wielopoziomowym w centrum Oslo. Ma tam powstać system baterii, który pozwoli na uniknięcie przeciążeń sieci energetycznej w momentach największego zapotrzebowania na ładowanie pojazdów.

Fortum utrzymuje, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już 65 proc. energii. Koncern energetyczny informował kilka miesięcy temu, że zgromadził w tym celu fundusze warte 9 mld dolarów, a 1 mld dolarów chce wydać na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

red. gramwzielone.pl