Vattenfall przygotowuje się do niemieckich aukcji dla offshore
Szwedzki koncern energetyczny nie zwalnia tempa w rozwoju potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Vattenfall zrealizuje kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej. Tym razem chodzi o położoną na Morzu Północnym farmę wiatrową Atlantis I, której moc ma wynieść docelowo 584 MW. Ten i inne projekty realizowane w niemieckiej części Morza Północnego Szwedzi przygotowują na pierwszą niemiecką aukcję dla offshore.
Vattenfall porozumiał się z deweloperem PNE Wind AG na temat przejęcia spółki celowej PNE Wind Atlantis I GmbH realizującej projekt morskiej farmy wiatrowej Atlantis I.
Szwedzki koncern nie podaje dokładnej wartości transakcji. Wspomina jedynie o wartości rzędu kilkudziesięciu milionów euro.
Morska farma wiatrowa Atlantis I powstaje w niemieckiej części Morza Północnego, 84 km na północy zachód od wyspy Borkum. W ramach projektu mogą powstać 73 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 584 MW.
Wcześniej, w połowie ubiegłego roku, Vattenfall przejął projekt morskiej farmy wiatrowej Global Tech II. Vattenfall podkreśla, że oba projekty – Atlantis I oraz Global Tech II – jak również należący do niego projekt Sandbank Plus spełniają kryteria udziału w niemieckich aukcjach dla offshore, które mają się odbyć w kwietniu br.
Tym samym Szwedzi chcą powtórzyć sukces, który odnieśli w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej zorganizowanych w Danii.
W ubiegłym roku szwedzki koncern energetyczny wygrał przeprowadzoną przez duńskie władze aukcję, dzięki czemu zbuduje na Bałtyku ogromną farmę wiatrową Kiegers Flak o mocy 600 MW, która powstanie na powierzchni 132 km2. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.
Szwedzi zaproponowali w aukcji sprzedaż energii po wyjątkowo niskiej cenie 49,9 euro/MWh. To rekord w globalnej branży offshore.
W tym roku Vattenfall zaoferował już wyjątkowo niską cenę w innej aukcji organizowanej w Danii. W przypadku licencji na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW Szwedzi zaproponowali cenę 60 EUR/MWh. Jednak ten projekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, co znacząco ograniczy jego koszt w porównaniu do inwestycji realizowanych na pełnym morzu.
W lutym 2015 r. Vattenfall wygrał również trzecią z organizowanych w Danii aukcji dla offshore, a w czerwcu 2016 r. podjął ostateczną decyzję o realizacji tej inwestycji (Final Investment Decision – FID).
Morska farma wiatrowa Horns Rev 3 o mocy 400 MW ma kosztować 1 mld euro, a jej uruchomienie przewidziano na 2018 r. Zastosowane zostaną elektrownie wiatrowe duńsko-japońskiego konsorcjum Vestas MHI, każda o mocy ok. 8 MW.
Przyznana przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wyniesie w tym wypadku ok. 103 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 85 EUR/MWh.
– Po skutecznym udziale w aukcjach w Danii, w których wzmocniliśmy nasze portfolio offshore o kolejne 950 MW, jesteśmy na dobrej drodze także na rynku niemieckim. W tym kontekście cieszy nas zmiana w kierunku systemu aukcyjnego w ramach nowej ustawy EEG. Możemy wykorzystać nasze know-how w celu zredukowania kosztów morskiej energii wiatrowej – komentuje Gunnar Groebler z Vattenfall.
Zgodnie z obowiązującym od początku 2017 r. systemem wsparcia dla OZE w Niemczech nasi zachodni sąsiedzi będą organizować aukcje dla sektorów lądowej energetyki wiatrowej o mocy powyżej 750 kW, morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki o mocy powyżej 750 kW, a także dla energetyki biomasowej i biogazowej o mocy 150 kW (dla mniejszych instalacji, nieprzekraczających wspomnianych progów mocowych, Niemcy nadal będą stosować taryfy gwarantowane). W nowej niemieckiej ustawie EEG przewiduje się wzrost zainstalowanych mocy w morskich farmach wiatrowych na poziomie 7,2 GW do 2020 r.
Szwedzki koncern energetyczny zarządza obecnie ponad 1,1 tys. wiatrakami o łącznej mocy 2,2 GW. W 2015 r. farmy wiatrowe Vattenfall wyprodukowały ponad 6 TWh energii elektrycznej. Tyle zużywa rocznie około 1,5 mln niemieckich gospodarstw domowych.
Do 2020 r. Vattenfall ma uruchamiać co roku lądowe i morskie farmy wiatrowe o łącznym potencjale około 400-600 MW, a na ten cel chce przeznaczyć 5,5 mld euro.
red. gramwzielone.pl