Pierwsi klienci na energię z największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Pierwsi klienci na energię z największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który postawi największą farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim, podpisał wieloletnią umowę na sprzedaż energii, która zostanie wykorzystana m.in. do produkcji insuliny.

Vattenfall zbuduje w odległości około 15-40 km od duńskiego wybrzeża wielką morską farmę wiatrową Kriegers Flak. Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa na Bałtyku. Jej moc wyniesie 605 MW, na co złożą się 72 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW, które staną na głębokościach 15-30 metrów.

Mimo, że budowa farmy wiatrowej Kriegers Flak ruszy dopiero w roku 2020, Vattenfall już pozyskał klienta na zakup części energii.

REKLAMA

Około 1/5 energii z ogromnej farmy wiatrowej kupi działający w branży farmaceutycznej duński koncern Novo Nordisk oraz należąca do tego samego holdingu Novo Holdings A/S firma Novozymes.

Umowa z Vattenfall przybliża Novo Nordisk do celu, zgodnie z którym wszystkie obiekty Novo Nordisk będą zasilane do 2020 roku wyłącznie energią odnawialną. Dzięki umowie z Vattenfall energią odnawialną będzie zasilana cała europejska produkcja Novo Nordisk – komentuje Dorethe Nielsen z duńskiego koncernu.

Z kolei Novozymes już od kilku lat całkowicie zaspokaja źródłami odnawialnymi zapotrzebowanie na energię swojej infrastruktury w Danii.

REKLAMA

Vattenfall w aukcji zorganizowanej w 2016 roku w Danii zaproponował dla projektu Kriegers Flak cenę na poziomie 50 euro/MWh.

Duńskie władze zakontraktowały wówczas zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool.

Po uruchomieniu będzie to największa farma wiatrowa na Bałtyku. Będzie wytwarzać energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania ok. 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Uruchomienie farmy wiatrowej Kriegers Flak ma nastąpić do końca 2021 r. Umowa z Novo Nordisk i Novozymes zacznie obowiązywać natomiast już od początku 2020 r. Do czasu uruchomienia produkcji z Kriegers Flak Vattenfall będzie dostarczał tym firmom energię z innych instalacji OZE.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.