Nowelizacja ustawy o OZE do Trybunału Konstytucyjnego

Nowelizacja ustawy o OZE do Trybunału Konstytucyjnego
EDP Renovaveis press

Przyjęte ostatnio przepisy dla odnawialnych źródeł energii mogą stać się przedmiotem postępowania prowadzonego przez Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o zmianę zasad opodatkowania elektrowni wiatrowychkorzystną dla ich właścicieli, ale niekorzystną dla gmin, na terenie których je postawiono.

W połowie ubiegłego miesiąca weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wyjaśniła zamieszanie wokół opodatkowania wiatraków powstałe w 2016 r. na sktutek przyjęcia głosami PiS ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Tamta ustawa skutkowała zwiększeniem przez gminy opodatkowania wielu wiatraków w Polsce, mimo, że nowe zasady, na podstawie których naliczano wyższy podatek, nie były przejrzyste, a ich interpretacji nie chciało się podjąć żadne ministerstwo.

REKLAMA

W końcu sprawę opodatkowania wiatraków wyjaśniła przygotowana przez Ministerstwo Energii nowelizacja ustawy o OZE, która przywróciła stosowane wcześniej zasady, licząc od początku 2018 r. (pierwszy raz naliczony za 2017 r, wyższy podatek w tej nowelizacji został pominięty).

Skorzysta branża wiatrowa, która w skali roku może zaoszczędzić w ten sposób setki milionów złotych. Naliczony za 2018 r. wyższy podatek poszczególne gminy będą musiały zwrócić.

Okazuje się, że niewszystkie gminy, które policzyły wyższy podatek od wiatraków, chcą się pogodzić z mniej korzystną dla siebie zmianą w ustawie o OZE i zapowiadają zgłoszenie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze dzisiaj, że sprawy do TK chcą skierować gminy Świecie nad Osą i Kobylnica, które oceniają za niekonstytucyjną zmianę zasad opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego. Mają domagać się również rekompensaty za utracone przychody.

Jak zaznacza „DGP”, takie stanowisko popierają m.in. gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej. Możliwe jest więc złożenie podobnych wniosków do TK przez inne gminy, na terenie których działają farmy wiatrowe.

Tymczasem za miesiąc o zasadności nałożenia wyższego podatku – co zastosowano pierwszy raz w roku 2017 – ma zdecydować Naczelny Sąd Administracyjny. Wcześniej stanowisko mówiące o zasadności naliczenia wyższego podatku przyjęły wojewódzkie sądy administracyjne, jednak teraz wydaje się, że zwłaszcza w świetlne ostatnich zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii stanowisko NSA pozostaje sprawą otwartą.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.