Znowu mniej projektów w aukcji dla wiatru w Niemczech. Ceny wyższe od PV

Znowu mniej projektów w aukcji dla wiatru w Niemczech. Ceny wyższe od PV
Fot. Senvion

Ostatnio niemiecki rząd ogłosił organizację dodatkowych aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, aby jeszcze przyspieszyć inwestycje w OZE. O ile na te aukcje nie powinno brakować chętnych z sektora PV, o tyle problemem może okazać się mała podaż projektów wiatrowych potwierdziła to kolejna tegoroczna aukcja dla wiatru, której wyniki podała Bundesnetzagentur.

Członkowie rządzącej w Niemczech koalicji CDU/CSU i SPD uzgodnili organizację w latach 2019-20 dodatkowych aukcji dla energetyki wiatrowej i słonecznej, dzięki którym ma powstać w energetyce odnawialnej kolejne 4 GW.

W tych aukcjach, jak i w zaplanowanych wcześniej aukcjach dedykowanych wyłącznie energetyce wiatrowej, może jednak brakować projektów, a to może prowadzić do wyższych cen energii z inwestycji, dla których zostanie zagwarantowane wsparcie.

REKLAMA

Taki scenariusz staje się realny, gdy spojrzymy na ogłoszone właśnie wyniki kolejnej niemieckiej aukcji dla energetyki wiatrowej.

W aukcji, w której przyjmowanie aplikacji zakończono 1 października i której wyniki teraz podała federalna agencja Bundesnetzagentur, zgłoszono 62 projekty na łączną moc niemal 400 MW, podczas gdy wsparciem mógł zostać objęty potencjał rzędu 670 MW.

Kontrakty w postaci gwarantowanych cen energii na okres 20 lat przyznano dla 57 projektów o łącznej mocy 363 MW, z czego 9 inwestycji zrealizują spółdzielnie energetyczne.

Najwięcej farm wiatrowych objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii powstanie w Bawarii – chodzi o 10 projektów na łączną moc 69 MW, a następnie w Brandenburgii (9 projektów na 63 MW) oraz Dolnej Saksonii (6 projektów na 42 MW).

Ceny energii zaoferowane przez zwycięskich inwestorów wahają się od 50 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, przy średniej cenie 62,6 EUR/MWh. To poziom wyższy od cen uzyskiwanych w tegorocznych aukcjach dla fotowoltaiki.

REKLAMA

Sytuacja, w której do aukcji wiatrowej inwestorzy w Niemczech zgłaszają projekty o mocy mniejszej niż udostępniona przez władze federalne, ma miejsce już po raz kolejny w tym roku.

W poprzedniej aukcji, której wyniki Bundesnetzagentur ogłosiła w sierpniu br., złożono 91 ofert dotyczących budowy wiatraków o łącznej mocy 670 MW, z czego pięciu ofert łącznie na 42 MW finalnie nie dopuszczono do aukcji ze względu na niespełnienie kryteriów formalnych.

Zaproponowane przez inwestorów ceny za energię wiatrową wyniosły w tamtej aukcji od 40 EUR/MWh do 63 EUR/MWh, czyli poziomu przyjętego jako maksymalna, możliwa do uzyskania cena. Średnia z ofert zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła 61,6 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny uzyskanej w wyniku wcześniejszej aukcji z maja br. (57,3 EUR/MWh).

Zresztą wzrost cen w stosunku do wcześniejszych aukcji dla wiatru odnotowano też w aukcji majowej, w której także nie wykorzystano całego, udostępnionego potencjału, który mógł zostać objęty wsparciem.

Niemiecki sektor wiatrowy tłumaczy, że mniejsze zainteresowanie aukcjami dla wiatru wynika z długotrwałych procedur związanych z planowaniem projektów, które trwają około 3 lat, natomiast na poziomie federalnym niepewność wśród inwestorów mają wprowadzać niejasne sygnały co do zasad wspierania energetyki wiatrowej w przyszłości.

Wzrost cen energii w ostatnich aukcjach wiatrowych w Niemczech oraz spadek podaży projektów mogą jednak wynikać również w dużej mierze z anulowania preferencji dla projektów zgłaszanych przez spółdzielnie energetyczne, w przypadku których wcześniej nie wymagano części pozwoleń oraz oferowano im dłuższy czas na uruchomienie produkcji energii. Spółdzielnie energetyczne dzięki tym przywilejom zdominowały pierwsze aukcje wiatrowe, które są prowadzone w Niemczech od ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.