To będzie największa lądowa farma wiatrowa w Europie. Jest decyzja

Niemiecka firma Enercon, która do tej pory skupiała swoją aktywność na produkcji lądowych elektrowni wiatrowych, podjęła finalną decyzję inwestycyjną w zakresie budowy największej lądowej farmy wiatrowej w Europie.
Enercon zdecydował o budowie gigantycznej farmy wiatrowej o mocy 1,1 GW w szwedzkim regionie Norrbotten. To część jeszcze większego projektu wiatrowego Markbygden, który realizuje kilku inwestorów i w ramach którego docelowo ma powstać ponad 1,1 tys. elektrowni wiatrowych rozlokowanych na terenie 450 km2.
Według jednego z inwestorów – firmy Svevind – gigantyczny park wiatrowy ma produkować w skali roku około 8-12 TWh energii elektrycznej.
Enercon podał, że wszystkie wiatraki wchodzące w skład farmy wiatrowej o mocy 1,1 GW mają rozpocząć produkcję energii już w roku 2021. Wcześniej, do połowy 2020 r., z infrastrukturą przyłączeniową ma być gotowy operator sieci Svenska Kraftnat.
Obecnie Enercon prowadzi prace także przy innej farmie wiatrowej wchodzącej w skład pierwszego etapu projektu Markbygden. Chodzi o projekt Erstask, na który docelowo złoży się 68 turbin Enercona. Do tej pory zainstalowano już 23 turbin E-103 o jednostkowej mocy 2,35 MW, obok których stanie jeszcze 35 większych turbin E-126 o jednostkowej mocy 3 MW. Wszystkie mają zostać zainstalowane do końca przyszłego roku.
Do niemieckiej firmy należy też farma wiatrowa Skogberget wchodząca w skład Markbygden, która została uruchomiona już w roku 2013 i którą Enercon przejął wraz z projektem Erstask od lokalnego dewelopera Svevind w roku 2016.
Na pierwszy etap parku wiatrowego Markbygden składa się jeszcze ogromny projekt o docelowej mocy 645 MW, który obecnie należy do China General Nuclear Power Group. Chińczycy kilka miesięcy temu przejęli 75 proc. udziałów w spółce realizującej ten projekt od funduszu Macquarie oraz GE Financial Services.
Wielki projekt wiatrowy, który w Szwecji zrealizuje Enercon, przebija mocą inną ogromną inwestycję wiatrową, którą powstaje w krajach nordyckich.
Chodzi o park wiatrowy Fosen, który w Norwegii ma uruchomić w roku 2020 Statkraft. Jego moc ma sięgnąć aż 1 GW (koszt produkcji energii szacowany jest przez norweskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Norwea najwyżej na około 44 EUR/MWh przy koszcie kapitału WACC 8 proc. i wykorzystaniu przez 3,5 tys. godzin w skali roku).
Jak na razie największą, zbudowaną na lądzie farmą wiatrową w Europie jest zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który kilka lat temu zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi 600 MW.
Ogromnych inwestycji wiatrowych w Szwecji przybywa. W tym miesiącu niemiecki koncern energetyczny E.ON poinformował o podjęciu decyzji o inwestycji w lądową farmę wiatrową Nysäter o mocy 475 MW. CAPEX tej inwestycji ma wynieść około 500 mln euro, a 80 proc. udziałów w niej obejmie fundusz inwestycyjny Credit Suisse Energy Infrastructure Partners.
Budowa farmy wiatrowej Nysäter ma ruszyć jeszcze w tym roku, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2021.
W tym roku norweski producent aluminium Norsk Hydro oraz deweloper Green Investment Group związany z funduszem Macquarie podpisali mającą obowiązywać aż 29 lat umowę na zakup energii z farmy wiatrowej o mocy 235 MW, która ma powstać w środkowej Szwecji, w gminie Ange. Po uruchomieniu farma wiatrowa ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii.
Wcześniej Norsk Hydro podpisał umowę PPA dotyczącą zakupu energii od Green Investment Group z mającej stanowić część parku wiatrowego Markbygden, wspomnianej farmy wiatrowej o mocy 645 MW. Umowa zakłada zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39.
W ubiegłym roku w Szwecji uruchomiono farmy wiatrowe o mocy ok. 200 MW, a całkowity potencjał wiatrowy w tym kraju wzrósł do 6,7 GW. Większą, łączna moc wiatraków na koniec 2017 r. mieli w Europie tylko Niemcy (56 GW), Hiszpanie (23,3 GW), Brytyjczycy (18,9 GW), Francuzi (13,9 GW), Włosi (9,5 GW) oraz Turcy (6,9 GW).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.