Siemens z dużym zamówieniem w Rosji. Warunek to lokalna produkcja

Siemens z dużym zamówieniem w Rosji. Warunek to lokalna produkcja
Fot. Siemens Gamesa Renewables

Siemens Gamesa Renewables dostarczy elektrownie wiatrowe dla projektów realizowanych w Rosji przez włoski Enel. To efekt aukcji przeprowadzonej przez rosyjskie władze. Warunek to wykorzystanie w realizowanych instalacjach komponentów wyprodukowanych w większości w Rosji. Jak Siemens poradzi sobie z tym warunkiem?

Niemiecko-hiszpański producent elektrowni wiatrowych poinformował o zdobyciu drugiego kontraktu na dostawy elektrowni wiatrowych do Rosji. Zamówienie na 57 turbin o łącznej mocy 201 MW, które staną na farmie wiatrowej koło Murmańska, złożył włoski koncern energetyczny Enel. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na 2021 r.

Wcześniej, w październiku br., SGRE podpisał kontrakt na dostawę wiatraków na budowaną w Rosji przez Enel farmę wiatrową o mocy 90 MW, której realizacja jest również efektem wygranej w rządowej aukcji.

REKLAMA

Wiadomo, że w tym projekcie zostaną wykorzystane turbiny o jednostkowej mocy 3,4 MW, a uruchomienie produkcji energii na farmie wiatrowej, która powstanie w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji, zaplanowano na 2020 r.

Zgodnie z warunkami rosyjskiego systemu aukcyjnego, przynajmniej 65 proc. komponentów instalowanych wiatraków powinno zostać wyprodukowanych w Rosji. W tym celu Siemens Gamesa Renewables zapowiedział uruchomienie zakładu w Petersburgu, w którym składane będą gondole turbin, a ostatnio podpisał kontrakt z rosyjską firmą Ruselprom, która wyprodukuje generatory turbin z przeznaczeniem na rosyjski rynek.

Nie tylko Siemens

Z tego samego powodu produkcję komponentów wiatraków zaczyna w Rosji duński Vestas, który wcześniej uruchomił w Ulianowsku montownię gondoli, a teraz uruchamia produkcję łopat wiatrowych. Chodzi o łopaty o długości 62 metrów stosowane w turbinach Vestasa o jednostkowych mocach 3,6 MW, 3,8 MW i 4,2 MW.

W czerwcu br. Rosjanie rozstrzygnęli pierwszą wielką aukcję, której przedmiotem były licencje na moce OZE wynoszące niemal 2,5 GW. Jej największym beneficjentem okazało się joint venture utworzone przez mające po 50 proc. udziałów fiński koncern energetyczny Fortum i rosyjski państwowy koncern Rusnano.

REKLAMA

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich poinformował Fortum.

Na uruchomienie produkcji wiatraków lub ich komponentów na terenie Rosji, a następnie na wybudowanie farm wiatrowych zwycięzcy tamtej aukcji mają czas do 2022 r.

To właśnie wielkie zamówienie dla inwestycji realizowanych przez Fortum i Rusnano jest powodem uruchomienia produkcji w Rosji komponentów wiatraków Vestasa.

Przed świętami Vestas poinformował o zdobyciu zamówienia na dostawę turbin o jednostkowej mocy 3,45 MW dla projektu mającego skutkować budową największej farmy wiatrowej w Rosji. Inwestycja realizowana w regionie Rostowa zakłada postawienie wiatraków o łącznej mocy 198 MW. Dostawę turbin zaplanowano na ostatni kwartał przyszłego roku.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów zawartych z państwem rosyjskim mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Cel wyznaczony przez rosyjskie władze to budowa lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 3,3 GW do roku 2024.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.