Zamówienie na 300 gigantycznych elektrowni wiatrowych o mocy 6 MW

Zamówienie na 300 gigantycznych elektrowni wiatrowych o mocy 6 MW
siemens press

{więcej}Duński koncern energetyczny DONG zamówił 300 morskich elektrowni wiatrowych. Moc każdej z nich wyniesie 6 MW.

Obecnie prototypy ogromnych, przeznaczonych do pracy na morzu elektrowni wiatrowych o mocy 5-7 MW buduje kilku czołowych producentów na świecie. W tym m.in. duński Vestas, a ostatnio prace nad 6-megawatowymi elektrowniami wiatrowymi typu offshore rozpoczęli także Chińczycy. 

Duński koncern energetyczny DONG, który jest obecnie także największym deweloperem morskich farm wiatrowych na świecie, postawił jednak na współpracę z Siemensem, od którego kupi aż 300 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 6 MW. Prototyp tego rodzaju elektrowni wiatrowej Siemens testuje obecnie w Danii. 

REKLAMA
REKLAMA

Kwota, na jaką będzie opiewać jeden z największych kontraktów w branży energetyki wiatrowej, nie została ujawniona. Co ciekawe, porównywalny kontrakt obie firmy zawarły w 2009 roku, kiedy porozumiały się w sprawie sprzedaży 500 morskich elektrowni wiatrowych o mocy 3,6 MW każda. 

Montaż dwóch pierwszych turbin Siemensa o mocy 6 MW rozpocznie się jeszcze w tym roku na zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskiej farmie wiatrowej Gunfleet Sands, a wiekszość z zamówionych elektrowni wiatrowych zostanie zainstalowana w latach 2014-2017 – wszystkie na wodach Morza Północnego. 

Turbina o mocy 6 MW nie jest największym modelem rozwijanym obecnie przez Siemensa. Niemiecki producent pracuje już nad budową gigantycznej morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 10 MW. 
gramwzielone.pl