Vestas obejmie udziały w projektach wiatrowych w Polsce

Vestas obejmie udziały w projektach wiatrowych w Polsce
Fot. Vestas

Duński producent wiatraków, największy dostawca takich urządzeń w naszym kraju pod względem zrealizowanych dotąd zamówień, chce teraz stać się współwłaścicielem realizowanych w naszym kraju projektów farm wiatrowych.

Należąca do grupy Vestas duńska spółka Wind Power Invest A/S z siedzibą w Arhus oraz zarejestrowany na Cyprze Solaque Holding złożyły w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na koncentrację.

Jak informuje UOKiK, zgłaszana koncentracja będzie polegać na utworzeniu przez Solaque Holding Ltd. i Wind Power Invest A/S siedmiu wspólnych spółek poprzez nabycie przez Wind Power 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym i ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników w już istniejących spółkach, należących do grupy kapitałowej, do której należy Solaque.

REKLAMA

Chodzi o spółki Finadvice Fair Energy Wind Development 3 sp. z o.o., Pileus Energy sp. z o.o., Nowa Energia 1 sp. z o.o., Farma Wiatrowa Bogoria sp. z o.o., Pon-Therm Farma Wólka Dobryńska sp. z o.o., Kowalewo Wind sp. z o.o., EWP European Wind Power Krasin sp. z o.o., a także Contino Omikron sp. z o.o.

Jak zaznacza UOKiK, zadaniem tych spółek jest prowadzenie działań przygotowawczych i wybudowanie farm wiatrowych w Polsce, a następnie ich uruchomienie, generowanie i wprowadzanie do obrotu energii elektrycznej.

Urząd informuje, że spółka Solaque należy do Grupy Geo, której działalność koncentruje się w Polsce w obszarze sektora odnawialnych źródeł energii. Grupa Geo nie prowadzi inwestycji poza terytorium Polski. 

Od początku swojej działalności zespół Geo Renewables zrealizował kilkanaście projektów, głównie w sektorze wiatrowym, których łączna wartość miała przekroczyć 2 mld PLN. 

Obecnie Geo Renewables zarządza projektami wiatrowymi o łącznej mocy ponad 280 MW. To położone na Dolnym Śląsku farmy wiatrowe Zgorzelec o mocy 26 MW i Jędrzychowice o mocy 24 MW, a ponadto Zagórów w woj. wielkopolskim (5,5 MW), Wróblew w woj. łódzkim (38 MW), a także zlokalizowane na Mazowszu farmy wiatrowe Korytnica (82,5 MW) oraz Lubartów (51,3 MW).

REKLAMA

W większości na farmy wiatrowe Geo Renewables składają się turbiny dostarczone przez Vestasa. Wyjątkiem jest farma wiatrowa Zagórów, na którą składają się turbiny General Electric oraz farma wiatrowa Zgorzelec z turbinami Gamesy.

Dla spółek z grupy Vestas nie będzie to pierwsza inwestycja w projekty wiatrowe. W ubiegłym roku Vestas podpisał umowę ze szwedzkim koncernem energetycznym Vattenfall oraz duńskim funduszem emerytalnym PKA, z którymi zbuduje w Szwecji ogromną farmę wiatrową o mocy 353 MW.

W projekcie realizowanym w szwedzkich gminach Åsele i Lycksele duński producent wiatraków będzie mieć 40 proc. udziałów, a pozostali partnerzy obejmą po 30 proc.

Vestas dostarczy jednocześnie swoje elektrownie wiatrowe, w tym przypadku wybierając turbiny V136 o jednostkowej mocy 4,2 MW.

Inwestycja ma kosztować około 350 mln euro, a zamknięcie finansowania – które zostanie pozyskane w modelu project finance – ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Wiadomo już, że 60 proc. produkcji energii z tej farmy wiatrowej kupi na podstawie zawartej na wiele lat umowy PPA norweska firma Hydro Energi AS należącego do producenta aluminium Hydro. Energia zostanie wykorzystana do zasilenia jego norweskich fabryk.

Dostawę turbin zaplanowano na pierwszą połowę 2021 r., a budowa ma się zakończyć jeszcze w tym samym roku. Cała farma wiatrowa ma produkować w skali roku 1,1 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.