PGE EO będzie samodzielnie serwisować wiatraki

PGE EO będzie samodzielnie serwisować wiatraki
Fot. PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna już niedługo będzie samodzielnie wykonywać inspekcje i prace serwisowe w należących do spółki farmach wiatrowych. Siedmioro pracowników spółki otrzymało międzynarodowy certyfikat IRATA, uprawniający do pracy na wysokości w dostępie linowym.

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, pracownicy spółki zdali egzamin potwierdzający ukończenie pierwszego poziomu, w trzystopniowej skali szkoleń IRATA. Obecnie zespół PGE EO pod okiem instruktorów ma prowadzić ćwiczenia praktyczne na turbinach wiatrowych, jak również wykonuje prace związane z inspekcją łopat i wież.

Docelowo pracownicy spółki, po ukończeniu kolejnych kursów specjalistycznych, będą odpowiedzialni za doraźne i rutynowe naprawy łopat turbin wiatrowych, które dotychczas zlecane były firmom zewnętrznym. Działania te mają na celu uniezależnienie się spółki PGE Energia Odnawialna od usługodawców zewnętrznych w zakresie napraw i utrzymania turbin wiatrowych.

REKLAMA

Międzynarodowe Branżowe Stowarzyszenie Przemysłowego Dostępu Linowego (IRATA) powstało pod koniec lat 80. w Wielkiej Brytanii z inicjatywy czołowych firm zaangażowanych w wykorzystywanie technik dostępu linowego do celów przemysłowych. Z czasem IRATA opracowała procedury bezpieczeństwa związane z wykonywaniem prac na wysokości oraz system szkolenia, który jest obecnie uznawany za najlepszy na świecie i powszechnie akceptowany.

PGE Energia Odnawialna posiada 14 farm wiatrowych, w skład których wchodzi 255 turbin wiatrowych o łącznej mocy 549,98 MW.

REKLAMA

Wkrótce park wiatrowych PGE EO powiększy się o elektrownie wiatrowe realizowane w ramach projektu „Klaster”, dla którego zabezpieczono wsparcie w ramach aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Dostawy elektrowni wiatrowych Vestasa, których rozpoczęcie zaplanowano na trzeci kwartał, a zakończenie na ostatni kwartał br., mają objąć 10 turbin V110 o jednostkowej mocy 2,2 MW oraz 33 turbiny V100 o jednostkowej mocy 2 MW.

Według szacunków PGE, po uruchomieniu tej farmy wiatrowej, średnioroczna produkcja zielonej energii w grupie wzrośnie z ok. 1841 GWh do 2119 GWh. Zainstalowana moc w należących do spółki farmach wiatrowych zwiększy się natomiast do 647,16 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.