Farmy wiatrowe PGE z systemem wczesnego ostrzegania

Farmy wiatrowe PGE z systemem wczesnego ostrzegania
Fot. PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna, spółka z grupy kapitałowej PGE, pracuje nad stworzeniem systemu umożliwiającego wczesne przewidywanie wystąpienia stanów awaryjnych turbin wiatrowych.

Rozwiązanie opracowane przez PGE Energia Odnawialna ma się przyczynić do uzyskania znacznych oszczędności. Według wstępnych szacunków sięgać mogą one nawet 75 proc. środków finansowych, które spółka każdego roku traciła podczas przestojów oraz wydawała na niezbędne naprawy. 

Projekt będzie realizowany przy współpracy z PGE Systemy w oparciu o dane dotyczące farmy wiatrowej „Lake Ostrowo”. Do końca roku powstanie wielofunkcyjny system informatyczny, który umożliwi służbom eksploatacyjnym bieżący dostęp do informacji na temat stanu pracy pojedynczych turbin wiatrowych. Te informacje, generowane w czasie rzeczywistym, mają pozwolić na błyskawiczną reakcję na zbliżające się stany awaryjne, wynikające przede wszystkim z bardzo dużej zmienności warunków pracy maszyny, związanymi np. z wibracjami, czy temperaturą otoczenia.

REKLAMA

Dzięki nowemu systemowi służby będą mogły interweniować z wyprzedzeniem, zanim zaistnieje awaria. Natomiast w przypadku jej wystąpienia będą mogły istotnie ograniczyć jej skutki oraz skrócić czas niezbędny do jej usunięcia – komentuje p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński.

Spółka zapewnia, że jeśli system się sprawdzi, zostanie zaimplementowany także w innych należących do niej farmach wiatrowych i że nie wyklucza możliwości komercyjnego udostępniania systemu na rynki zewnętrzne.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna posiada 14 farm wiatrowych, w skład których wchodzi 255 turbin o łącznej mocy 549,98 MW.

Wkrótce park wiatrowy PGE EO powiększy się o elektrownie realizowane w ramach projektu „Klaster”, dla którego zabezpieczono wsparcie w ramach aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Dostawy elektrowni wiatrowych Vestasa, których rozpoczęcie zaplanowano na trzeci kwartał, a zakończenie na ostatni kwartał br., mają objąć 10 turbin V110 o jednostkowej mocy 2,2 MW oraz 33 turbiny V100 o jednostkowej mocy 2 MW.

Według szacunków PGE, po uruchomieniu tej farmy wiatrowej, średnioroczna produkcja zielonej energii w grupie wzrośnie z ok. 1841 GWh do 2119 GWh. Zainstalowana moc w należących do spółki farmach wiatrowych zwiększy się natomiast do 647,16 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.