Duże zamówienie na offshore dla polskiej stoczni

Duże zamówienie na offshore dla polskiej stoczni
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Kolejna stocznia z Trójmiasta zyska na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stocznia Crist będzie budować platformy do elektrowni wiatrowych typu offshore.

Kontrakt na budowę platform z napędem do stawiania wież wiatrowych, a także pontonów do transportu instalacji wiatrowych Stoczni Crist zleciła firma Hochtief Solutions. Umowa opiewa na 150 mln euro. Na wykonanie zamówienia polska stocznia ma czas do kwietnia 2013 roku.

REKLAMA

– Platforma typu „jack-up” służy do posadawiania siłowni wiatrowych na morzu. Dzięki wypuszczanym hydraulicznie stalowym nogom, potrafi stanąć na dnie morza. Potem dźwig, który może unieść nawet 1200 ton, składa elementy konstrukcji elektrowni wiatrowej na wysokości ponad 100 m – informuje portal Trojmiasto.pl.

REKLAMA

Oprócz zamówienia dla Hochtief, Stocznia Crist buduje linię do produkcji elementów elektrowni wiatrowych typu offshore.

Firma Crist powstała w 1990 roku i od początku swojego istnienia zajmowała się budową i naprawami statków. Obecnie należą do niej dwa zakłady w Gdańsku i Gdynii, w której wykorzystywana jest infrastruktura należąca wcześniej do Stoczni Gdynia. Firma współpracuje ze stoczniami w Holandii, Niemczech, Norwegii, Finlandii, Danii, Francji, Belgii, Islandii i USA. Crist S.A. zatrudnia obecnie ponad 1100 osób i zapewnia, że w nabliższym czasie będzie zatrudniać kolejnych pracowników.

gr