Dlaczego nie działa farma wiatrowa Iberdroli?

Dlaczego nie działa farma wiatrowa Iberdroli?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Zbudowana w ubiegłym roku przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Bystra wciąż nie została oddana do użytku.{więcej}

Początki inwestycji sięgają roku 2005, w którym inwestor uzyskał pozwolenie na budowę farmy wiatrowej koło Bystrej, na chronionym obszarze Żuław Gdańskich.

Początkowo inwestycję zablokował starosta gdański ze względu na chronione tereny. Decyzję starosty uchylił jednak wojewoda.

REKLAMA
REKLAMA

Mimo, że 12 elektrowni wiatrowych dostarczonych przez Gamesę stanęło koło Bystrej już wiele miesięcy temu, w dalszym ciągu nie ruszyła produkcja energii.

Jak wytłumaczył „Dziennikowi Bałtyckiemu” jeden z urzędników Urzędu Gminy w Pruszczu Gdańskim, mimo ukończenia inwestycji, w dalszym ciągu nie zakończono realizacji infrastruktury energetycznej, która będzie odbierać produkowany na farmie wiatrowej prąd.

– Najpierw powstały turbiny, a potem punkt zasilania. W sumie wydano trzy pozwolenia na budowę: wiatraków, punktu zasilania i linii kablowej przecinającej kilka działek. Na tym terenie znajduje się siedlisko ptaków, dlatego będziemy sprawdzać, czy i ile ptaków ginie w pobliżu tak zwanych korytarzy energetycznych – „Dziennik Bałtycki” cytuje Michała Przybylskiego, przedstawiciela władz gminy Pruszcz Gdański.

Czytaj o wartym 135 mln euro kontrakcie na ralizację farmy wiatrowej Marszewo, który Iberdrola Ingenieria zrealizuje na zlecenie Tauronu, na Gramwzielone.pl w artykule: Tauron zbuduje farmę wiatrową za 632 mln zł