Problemy jednej z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku

Problemy jednej z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku
Farma wiatrowa Lillgrund. Foto: Mariusz Paździora, wikimedia commons

{więcej}Od kilku dni nie pracuje farma wiatrowa Lillgrund, która jest zlokalizowana na Morzu Bałtyckim, pomiędzy Danią i Szwecją. Powodem są problemy z okablowaniem. 

Należąca do koncernu energetycznego Vattenfall farma wiatrowa Lillgrund, która została uruchomiona w grudniu 2007 roku, to największa inwestycja tego typu zlokalizowana na wodach należących do Szwecji. Składa się z 48 elektrowni wiatrowych Siemens SWT-2.3-93, których łączna moc wynosi 110 MW i które produkują energię wystarczającą do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dla 60 tys. gospodarstw domowych. Przeciętna prędkość wiatru na Lillgrund to 8-10 m/s.

REKLAMA

W tym tygodniu elektrownie wiatrowe wchodzące w skład projektu Lillgrund zostały unieruchomione na skutek problemów z przesyłem energii na ląd. Eksperci Vattenfall diagnozują problem, jednak ponowne uruchomienie elektrowni wiatrowych nie powinno nastąpić w przeciągu najbliższych dni. 

REKLAMA

Przypadek na Lillgrund to nie pierwsza awaria morskiej farmy wiatrowej spowodowana problemami z kablami przesyłowymi. We wcześniejszych przypadkach usterki powstawały m.in. na skutek niedostatecznej ochrony kabli przed prądami morskimi, a także z powodu erozji okablowania. 
gramwzielone.pl