Iberdrola zbudowała ogromna morską farmę wiatrową

Iberdrola zbudowała ogromna morską farmę wiatrową
Martin Pettitt, flickr cc-by-2.0

{więcej}Scottish Power Renewables – spółka należąca do hiszpańskiego koncernu energetycznego Iberdrola – zakończyła budowę drugiego etapu farmy wiatrowej Whitelee zlokalizowanej u wybrzeży Szkocji. Potencjał farmy wiatrowej Whitelee zwiększył się z wcześniej zainstalowanych 322 MW do 539 MW, dzięki czemu jest ona jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie. 

W drugim etapie budowy farma wiatrowa Whitelee została wyposażona w 69 turbin ECO 100 3 MW oraz sześć turbin ECO 74.167 MW dostarczonych przez francuski Alstom. Wartość kontraktu zrealizowanego przez Alstom to 200 mln euro. Oprócz dostawy turbin, Alstom zajął się ich instalacją i serwisowaniem. W pierwszym etapie realizacji farmy wiatrowej Whitelee Iberdrola wykorzystała 140 turbin Siemensa, każda o mocy 2,3 MW. 

REKLAMA

W celu pozyskania środków na realizację projektów offshore na Morzu Północnym i Bałtyckim, Iberdrola w ostatnich miesiącach sprzedała cześć swoich farm wiatrowych m.in. w Polsce, Niemczech i we Francji. W planach hiszpańskiego koncernu jest m.in. budowa ogromnej morskiej farmy wiatrowej Wikinger o mocy 400 WM, która ma powstać u wybrzeży wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2. Farma wiatrowa Wikinger zostanie wyposażona w turbiny o mocy 5 MW dostarczone przez francuską Arevę i hiszpańską Gamesę. 

REKLAMA

Obecnie Iberdrola realizuje w sumie 1,1 GW projektów morskich farm wiatrowych, które powstaną na Morzu Północnym i Bałtyckim. Iberdrola to największy na świecie operator farm wiatrowych. Posiada w sumie 14,3 GW elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w 23 krajach. 
gramwzielone.pl