Potencjał farm wiatrowych w Polsce to już ponad 3 GW. Wzrost produkcji o 10% r/r

{więcej}Jak informuje PSE Operator, w Polsce to sieci energetycznych podłączonych jest już ponad 3 GW farm wiatrowych. Tylko w lipcu w naszym kraju wyprodukowano z wiatru 292 GWh energii elektrycznej, czyli o 10% więcej niż w lipcu 2012 r. 

Wiceprezes spółki PSE Północ Przemysław Ciszewski poinformował podczas Międzynarodowch Targów Morskich Baltexpo, które odbyły się w Gdańsku, że 

REKLAMA

Polska polityka energetyczna do 2030 r. przewiduje wzrost mocy wytwarzanej przez energetykę wiatrową do prawie 8 tysięcy MW. Obecna moc farm wiatrowych (lądowych) przyłączonych do krajowego systemu energetycznego wynosi ponad 3 tys. MW. Operatorzy (PSE, Energa Operator) określili warunki przyłączenia dla farm wiatrowych na ponad 21 tys. MW. Ciszewski zaznaczył, że jest to więc kilka razy więcej niż przewidują założenia polskiej polityki energetycznej.

REKLAMA

Wiceprezes spółki PSE Północ Przemysław Ciszewski poinformował, że wydano warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o mocy 2245 MW i dla lądowych farm wiatrowych o mocy 1635 MW.

Ciszewski zaznaczył, że produktywność morskich farm wiatrowych jest dwukrotnie większa niż lądowych farm wiatrowych.