Powstaje największy bateryjny magazyn energii w Polsce

Powstaje największy bateryjny magazyn energii w Polsce
Energa

Budowa hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej należącej do spółki Energa Wytwarzanie weszła w ostatnią fazę. Na miejsce dotarły pierwsze kontenery z bateriami stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu, który stanie się największym tego typu obiektem w Polsce.

Hybrydowy magazyn energii, który jeszcze w tym roku zostanie oddany do eksploatacji na farmie wiatrowej Bystra o mocy 24 MW,  to efekt polsko-japońskiego partnerstwa spółek grupy Energa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO oraz Hitachi.

Magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu zakończyła się budowa hali, w której zainstalowane zostaną baterie, a obecnie rozpoczął się kluczowy etap – montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

Jak informuje Anna Dutkowska, która odpowiada za nadzór nad projektem w spółce Energa Wytwarzanie, gotowa hala magazynowa ma powierzchnię 1200 m2, a pod koniec ubiegłego miesiąca dotarły do niej pierwsze wyprodukowane w Japonii zespoły baterii litowo-jonowych.

Baterie kwasowo-ołowiowe VRLA trafią do nas w najbliższych dniach. Kolejnym etapem będzie zakończenie instalacji wszystkich akumulatorów i ich wyrównawcze doładowanie – mówi Anna Dutkowska.

Kontenery z bateriami przybyły do Polski z Japonii drogą morską. Fracht z Kobe do portu w Gdańsku zajął sześć tygodni. Następnie ciężarówkami zostały przetransportowane na farmę wiatrową w Bystrej.

 Rozładowanie 75 kontenerów z bateriami to spore wyzwanie logistyczne. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tych specjalistycznych urządzeń wymaga znacznego doświadczenia i zaangażowaniaobu stron realizujących projekt. Należało przewidzieć wszelkie możliwe ryzyka, i to zarówno na morzu, jak i podczas spedycji lądowej. Można powiedzieć, że z taką operacją logistyczną mamy do czynienia po raz pierwszy w naszej spółce – dodaje dyrektor zarządzający w spółce Energa Wytwarzanie

Po zakończeniu wszystkich prac montażowych nastąpi roczny okres testów zaprojektowanych funkcjonalności magazynu energii oraz realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Hitachi systemu SPS (Special Protection Scheme), który ma pełnić funkcję automatyki odciążającej sieć elektroenergetyczną na wydzielonym obszarze krajowego systemu elektroenergetycznego.

Inwestycja zostanie sprawdzona pod względem efektywności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

REKLAMA

Wcześniej, w roku 2016, w okolicach Pucka Energa zbudowała swój pierwszy bateryjny magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh.

Magazyn w Bystrej będzie 18 razy większy, a jak zapewnia Energa, oprócz rozmiarów, wyróżniać go będzie również poziom innowacyjności, która polega na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w zakresie zarządzania produkcją i magazynowaniem energii.

Najnowsza inwestycja spółki Energa Wytwarzanie ma stanowić element prototypowego systemu optymalizującego zarządzanie generacją wiatrową, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

Jak zapewnia Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Wytwarzanie, zastosowanie magazynu energii elektrycznej na farmie wiatrowej Bystra pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej

Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii w OZE. Ze względu na fakt, że nasza spółka posiada istotne moce wytwórcze zielonej energii, technologie pozwalające ustabilizować poziom produkcji z tych źródeł znajdują się w centrum naszego zainteresowania – dodaje Piotr Meler.

W portfelu spółki Energa Wytwarzanie jest pięć farm wiatrowych. Oprócz zbudowanej w 2012 r. farmy wiatrowej Bystra to również zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014, a także farma wiatrowa Parsówek złożona z 13 turbin Gamesa o jednostkowej mocy 2 MW.

Energa rozpoczęła niedawno budowę swojej szóstej farmy wiatrowej Przykona o mocy zainstalowanej 30 MW oraz zakładanej średniej rocznej produkcji energii na poziomie 75 GWh. Dziewięć turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą posadowionych zostanie na 250 ha terenów rekultywowanych po kopalni węgla brunatnego.

Energa eksploatuje również dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla tej elektrowni w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ta instalacja posiada moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.