Tauron rozpoczął budowę bateryjnego magazynu energii

Tauron rozpoczął budowę bateryjnego magazynu energii
Tauron

Spółka Tauron Dystrybucja rozpoczęła budowę stacjonarnego systemu magazynowania energii, którego zadaniem będzie efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z pobliskich elektrowni wiatrowych, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej.

System magazynowania energii powstaje na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w opolskiej gminie Kamiennik. Głównym zadaniem stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej.

Istotą projektu jest powstanie takiego systemu magazynowania energii, który jako część sieci dystrybucyjnej będzie efektywnie gospodarował energią elektryczną uzyskaną z elektrowni wiatrowych oraz świadczył usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Celem projektu jest także poprawa parametrów jakości energii i większa dostępność do energii elektrycznej dla naszych klientów – tłumaczy Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

REKLAMA

Jedną z funkcji instalacji będzie możliwość pracy wyspowej, zabezpieczającej klientów spółki przed krótkotrwałym przerwami w zasilaniu.

Tauron podkreśla, że z punktu widzenia realizacji celów projektu ta lokalizacja jest bardzo korzystna, ponieważ stacja w Cieszanowicach współpracuje z położoną w odległości 7,5 km farmą wiatrową Lipniki, której moc wynosi 30 MW.

Liczymy na to, że doświadczenia zdobyte przy systemie magazynowania w Cieszanowicach, szczególnie w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu, zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane niestabilne źródła energii. Projekt ma również potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne – komentuje Tomasz Rodziewicz, kierownik Biura innowacji i Nowych Technologii w Tauron Dystrybucja.

Jak zaznacza Tauron, istotne w projekcie jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej wytwórców przyłączonych do sieci, a zwłaszcza instalacje wytwarzające energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej w Cieszanowicach będzie miał moc znamionową 3,16 MVA, a pojemność użyteczna wyniesie 774 kWh.

Budową zajmie się konsorcjum Griffin Group Energy oraz szwajcarskiej firmy Leclanche. Podwykonawcą prac infrastrukturalnych będzie firma Pile Elbud z Krakowa.

Budowa ma się zakończyć na początku przyszłego roku.

Na realizację projektu Tauron Dystrybucja pozyskał dofinasowanie w wysokości 9,417 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.